Gürültülü kent yaşamından çıkıp doğaya vardığında her şey değişir; aldığın nefes, bastığın toprak ve hatta duyduğun sesler bir anda hayat dolar. Mutluluk saçan kuş cıvıltıları eşliğinde temiz bir nefes almak insana huzur verir. Ormanların yanında denizleri de unutmamak gerek. Maviliğine hayran kaldığımız denizler ve akılda kalan anlar yaşadığımız güzel sahiller tatillerin vazgeçilmez adresi. Tüm bu güzellikleri tekrar tekrar görmek ve doğayı korumak için hepimize düşen görevler var. Hayatın her anında olduğu gibi seyahatlerinde ve tatillerinde yaşama dost olmak için neler yapılabileceğine dair birkaç öneri bu yazımızda!

Yaşam Dostu Oteller

Her yıl kavuşmaya can attığımız tatil merkezlerinin doğal güzelliklerinin korunması büyük önem taşıyor. Sürdürülebilir turizme önem verilmesi tatil yaptığımız yerlerin korunmasını ve aynı güzellikle geleceğe aktarılmasını sağlıyor. Bunun öneminin farkında olan ETS, turizmin sürdürülebilirliğini sağlamak ve doğayı korumak için Yaşam Dostu Oteller projesini başlattı. Proje ile tatile gitmeye can attığımız doğayı her zaman aynı güzellikte görebilmemiz için sürdürülebilir turizm destekleniyor. Doğaya ve yaşama dost olmaya davet edilen tesisler yerel kültürün ve ekolojik yaşamın korunmasına teşvik ediliyor. Proje kapsamında Yaşam Dostu Oteller kategorisine alınan tesisler; mimariden enerji tasarrufuna, yerel ürünlerin kullanımından geri dönüşüme kadar birçok noktada sürdürülebilir olmaya odaklanıyor. Yaşam Dostu Oteller sadece doğaya saygılı olmakla kalmıyor; aynı zamanda sürdürülebilir turizm için yerel üreticiyi destekliyor, kadın istihdamını artırıyor ve yerel kültürün korunmasına katkıda bulunuyor.

Doğayı korumaları için tesisleri harekete geçirmek büyük bir adım. Bu harekete destek olmak için bireysel olarak da yapabileceğin çok şey var. Bizler de doğaya saygılı olmalı, fosil yakıt tüketimini azaltmalı ve karbon ayak izimizi düşürmeliyiz. Peki, çok sevdiğimiz tatil yerlerinde yaşama dost olmak için ne yapmamız gerek? Hadi, bunları hep birlikte öğrenelim.

1-Çevreci Ulaşım Araçlarını Kullan

Bir tatil beldesini keşfetmeyi elbette herkes ister. Ancak bunu yaparken kullandığımız ulaşım araçları fosil yakıt salınımı yüzünden doğayı olumsuz etkileyebilir. Bisikletli ulaşımda karbon salınımının fosil yakıtlı araçlara göre 30 kat daha düşük olduğunu biliyor muydun? Sen de doğayı korumaya ortak olmak istiyorsan bisiklet ve elektrikli scooter gibi çevreci ulaşım araçlarını kullanabilirsin. Böylece her zaman doğanın tertemiz havasını rahat rahat içine çekebilirsin.

2-Oda Temizliği Yaptırma Sıklığını Azalt

Elbette tatil için kaldığımız odalar kolay kirlenebiliyor ancak temizliğin gerekmediği durumlar da olabiliyor. Temizlik sırasında harcanan elektrik ve su miktarı birçok kez göz ardı ediliyor. Duruma daha bilinçli yaklaşarak oda temizliği yaptırma sıklığını azaltabilirsin. Böylece fazla su ve elektrik kullanımını önleyebilirsin.

3-Havlu ve Nevresimlerini Gerektikçe Değiştir

Otel odalarında kullandığın havlu ve nevresimler yıkanırken harcanan suyu düşün. Gerekmedikçe değiştirilmesi istenilen tekstil ürünleri, daha fazla su ve elektrik israfı anlamına geliyor. Bunun önüne geçmek için havlu değiştirme sıklığını azaltabilir ve enerji tasarrufuna bir katkı daha sağlayabilirsin.

4-Açık Büfede Fazla Açılmamaya Dikkat Et

Tesislerdeki açık büfe hizmetini herkes sever. Farklı yemeklerle dolu tabaklar elbette iştah açıcı. Bu sebeple zengin çeşitliliğe sahip büfelerde neyi seçeceğimizi şaşırırken biraz fazla açılabiliyoruz. “Ondan da alıyım, bundan da alıyım.” derken öğünün sonunda tabağımızda bir dolu yemek kalıyor. Daha kontrollü yemek seçimiyle gıda israfını önlemek mümkün. Açık büfelerde yemek seçimi yaparken daha bilinçli davranarak bunu başarabilirsin.

5-Yerel Üreticiye Destek Ol

Tatile gittiğin o muazzam yerlerde her mevsim yaşayan birileri var. Biz fark etmesek de onlar her yere izlerini bırakarak tatil beldelerini güzelleştiriyor ve toprağı işleyerek sürdürülebilirliği artırıyor. Ürettikleriyle geçimlerini sağlayan yerli halka destek olmak, aynı zamanda sürdürülebilirliğe katıda bulunmak demek. Bunun için tatile gittiğin yerlerde yerel pazarlara mutlaka uğra. Böylece yerel üreticilerin sattığı ürünleri alabilir ve toprağa olan saygını gösterebilirsin. Eminiz, organik ya da doğal ürünlerin tadına baktığında tekrar tekrar satın almak isteyeceksin.

6-Çevreyi Temiz Tut

Çöpler doğanın güzelliğini gölgelemenin yanı sıra canlı yaşamını da tehdit ediyor. Doğada çözünmeyen atıklar milyonlarca yıl çevreye zarar vermeye devam ediyor. Bunun için çevreyi temiz tutmak hepimizin görevi. Tatil yapmaya can attığımız deniz kıyıları ve huzur veren ormanları temiz tutarak doğanın güzelliğini koruyabilirsin.

7-Geri Dönüşüme Katkı Sağla

Geri dönüşüm doğa için büyük önem taşıyor. Atık çöp miktarı azaldığında kaynak tüketiminde de tasarruf yapılmış oluyor ve hem ekonomiye hem de çevreye olumlu katkı sağlanıyor. Bunun için tesislerin atık yönetimini iyi yapmasının yanında sana düşen görevler de var. Cam ve plastik gibi atıkları geri dönüşüm kutularına atmayı tatilde de unutma. Atık yönetimine teşvik eden tesisleri tercih et ve geri dönüşüme katkı sun.

8-Yaşam Dostu Otelleri Tercih Et

ETS’nin Yaşam Dostu Oteller projesi, tesisleri doğaya dost olmaya ve sürdürülebilir turizme önem vermeye teşvik ediyor. Bu kategoriye giren oteller yerli istihdamı destekliyor, atık yönetimi yaparak geri dönüşüme önem veriyor, çeşitli uygulama ve mimarileriyle enerji tasarrufu sağlıyor. Bu projeye destek olmak istiyorsan sen de tatil için Yaşam Dostu Oteller kategorisindeki tesisleri tercih edebilirsin. Sayende daha çok tesis, sürdürülebilir turizm için adım atabilir ve güzelliğine hayran kaldığın doğa korunabilir.

Yorumlar