Tarihin Gizem Kokan Doğa Harikası Side’de gezilecek yerler

Likya Uygarlığı’ndan Büyük İskender’e, Persler’den Roma İmparatorluğu’na kadar birçok medeniyete ev sahipliği yapmış büyüleyici bir tarihi kent Side.

MÖ. 7 yüzyılda kurulduğuna inanılan ve ismi Nar anlamına gelen Side’nin, tarihi kalıntılarla denizin iç içe geçmiş olan mistik coğrafyasında gezmek gerçekten büyüleyici.

Bazen mermer bir yolda yürürken birden ayaklarınızın kuma basmaya başlayabildiği gibi, begonvillerin örttüğü eski Side evlerinin olduğu sokak da antik kalıntılara çıkarak sizi şaşırtabiliyor.

Manavgat’a 7 km mesafedeki Side’nin tapınakları, hamamları, limanı, su yolları, plajları ve agora gibi yapıları, gidilip gezilmesi gereken birer tarihi miras.

sidenin tarihi mekanlari (6)
Side’de gezilecek yerler ile birlikte birçok aktivite de bulacaksınız. Scuba Dalış turlarına katılıp masmavi denizin derinliklerine kulaç atabilir, raftinge katılıp stresten kurtulabilir, jeep ve at safari turlarında maceraya atılabilir, Toros’ların yamaçlarında ormanın içlerine doğru trekking yapabilir, golf oynayarak tatilinize keyif katabilir veya geç saate kadar açık mekanlarda eğlenceye doyabilirsiniz.

 

Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nden Günümüze: Aspendos Köprüsü

Side’nin zengin tarihinin en önemli parçalarından bir olan Aspendos Köprüsü, M.S.4 yüzyılın başlarında Köprüçay Nehri üzerine Roma İmparatorluğu döneminde inşa edilmiş.

Selçuklu hükümdarı Alaaddin Keykubat döneminde onarılmış ve Cumhuriyet döneminde de restore edilerek günümüze ulaşmıştır.

Aspendos Köprüsü
Romalılar döneminde, altından geçen teknelerin Aspendos kıyılarına kadar ulaştıkları rivayet edilen, 7 göz ve 220 m uzunluğundaki köprünün üstündeyken, fonda Toros Dağları’nın olduğu hatıra fotoğrafları çekilebilme imkanınız olduğunu da unutmadan söyleyelim.

 

Dünya Tarih Mirasi Apollon Tapınağı’nda Gün Batımı

Girişteki beyaz devasa sütunlarıyla Side’nin sembolü olan Apollon Tapınağı denizcileri ve liman kentlerini koruduğuna inanılan mitolojik Tanrı Athena ve Apollon’a ithafen M.S. 2 yüzyılda yapılmış.

İyileştirme sanatının, kehanetin, ışığın ve güzelliğin tanrısı olduğuna inanılan Apollon’a adanan tapınak, Korint başlıklı sütunlarıyla günümüze tüm ihtişamıyla göz kamaştırıyor.

Side’nin tarihi yerleri içinde ayrı bir yeri olan bu tapınakta, gün batımının adeta hipnotize eden en güzel fotoğraflarının çekilebilmekte olduğunu da ayrıca belirtelim.

Dünya Tarih Mirasi Apollon Tapınağı

 

Sesinde Huzur Bulacağınız Manavgat Şelalesi

Manavgat ilçesinin 3 km kuzeyinde, bıkmadan yorulmadan akarak her daim genç kalan Manavgat Şelale’sini görünce adeta siz de dinçleştiğinizi hissedeceksiniz. Irmak sularının 4 m kadar alçaktan gürül gürül dökülmesine rağmen geniş bir alana yayılan Manavgat Şelalesi görülmeye değer bir manzara sunuyor.

Nefes kesen doğasında çeşit çeşit ağaçların oluşturduğu ormanla Manavgat Çayı’nın eşsiz uyumunun sardığı piknik alanlarında, her nefeste huzuru içinize çektiğinizi hissedeceksiniz. Çevredeki restoranlarda taze balık bulunduğunu da unutmayın.

Manavgat Şelalesi

 

Denizler Tanrısı Poseidon’un Konuğu Olduğu Side Müzesi

Müze’de Side Antik Kent kazıları sırasında bulunan Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait Herakles, Hermes, Zafer Tanrıçası Nike, Hygiea heykelleri, nar simgeli lahitlerin, cam ve bronz buluntular sergilenmekte.

Caldarium isminde ki büyük salonda bulunan Kharitler (Üç Güzeller) ve Zeus’un Doğuşu, İksion’un cezalandırılışı gibi kabartma ve heykellerin arasından gezerken aynı zamanda müze olarak kullanılan Agora Hamamı’nı da gezmiş olacaksınız.

Yorumlar