Yeni normalleşme sürecinde otellerin yeniden hizmet vermeye başlamasıyla birlikte tatil sezonu açıldı. Yurt içinde tatil yapmak isteyenler için tesisler, yeni normalleşme tedbirlerine uygun biçimde hazırlıklarını tamamlıyorlar. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile T.C. İçişleri Bakanlıkları yayımladıkları genelgelerle otellerin uyması gereken hijyen kuralları ve almaları gereken sağlık önlemlerini belirledi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında normalleşme sürecine ilişkin yayımladığı yeni genelge ile otellerde yer alan çocuk kulübü, lunapark, oyun bahçesi gibi alanların yanı sıra SPA, hamam, masaj salonu, sauna gibi ünitelerin de hizmete açılabileceğini duyurdu.

Çocuk Oyun Alanları ve Mini Kulüpler Kapılarını Açıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yayımladığı 2020/9 numaralı genelgeye göre; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca belirlenen usul ve esaslardaki hijyen ve sağlık kurallarına uyulması koşuluyla; tesis içerisindeki oyun odası, çocuk kulübü, lunapark, oyun bahçesi gibi bölümlerin hizmet vereceği belirtildi. Bu kurallar çerçevesinde:

 • Tesis bünyesinde yer alan mini kulüpler Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca belirlenen usul ve esaslardaki hijyen ve sağlık kurallarına göre hizmet verecekler.
 • Mini kulüplerin kapasiteleri sosyal mesafe kuralına göre belirlenip uygun sayıda çocuk misafir, rezervasyon ile kabul edilecek. Çocukların oyun ve yemek masaları, bireysel oyun alanları, varsa yatakları arası mesafe en az 1,5 metre olacak şekilde düzenlenecek.
 • Giriş ve çıkışlarında çocukların el hijyeni için el antiseptiği bulundurulacak, çocukların el antiseptiklerini personel gözetiminde kullanması sağlanacak.
 • Mini kulübe girişte, çocukların temassız ateş ölçümü yapılacak. Ateşi 38 dereceden yüksek olan, nefes darlığı, boğaz ağrısı, burun akıntısı, konjuktivit, öksürük, iştahsızlık, kırgınlık, kas ağrıları, ciltte döküntü, karın ağrısı, kusma, ishal gibi belirtileri olan çocuklar aileleri ile irtibata geçilerek sağlık kuruluşuna yönlendirilecek.
 • Mini kulüplerdeki kapalı alanların kapı ve pencereleri sık sık açılarak doğal yoldan havalandırması sağlanacak, bu alanda klima ve vantilatör kullanılmayacak. Çocukların sık sık dışarı çıkarak sosyal mesafe kurallarına uyarak daha çok açık alan etkinliği yapmaları sağlanacak.
 • Sert yüzeyler, deterjanla temizlik sonrası 1/100 oranında sulandırılmış çamaşır suyuyla dezenfekte edilecek. Çamaşır suyu kullanımının uygun olmadığı yüzeylerde yüzde 70 alkol içeren ürünlerle hijyen sağlanacak.
 • Halı, koltuk gibi yüzeyler su ve deterjanla temizlenecek. Bu alanların temizliğinde makineyle yıkamayla veya sıcak buhar da kullanılabilecek.

oyubcak

 • Çocukların temas ettiği çocuk oyun parkı donanımları, oyuncaklar ve hobi malzemeleri, sık sık su ve deterjanla temizlenip yüzde 70’lik alkol ile silinip ve kurutulacak. Uygun olan malzemeler bulaşık makinesinde de yıkanabilecek. Malzemesi sebebiyle (pelüş, tüylü) sık temizliği ve hijyeni mümkün olmayan oyuncaklara yer verilmeyecek.
 • Mini kulüpte oyuncakların tekrar kullanılmadan önce temizlenmesini sağlamak için yeterli sayıda oyuncak bulundurulacak.
 • Çocuk oyun alanlarında ve mini kulüplerde konusunda eğitimli çalışanlar görev yapacak. Çocuklar arasında sosyal mesafenin korunması ve çocukların bulaşı riskini artıran fiziksel faaliyetlerde bulunmamaları görevli personel tarafından sağlanacak.
 • Tuvaleti kullanan çocukların öncesinde ve sonrasında ellerini yıkaması ve çocukların tuvaletleri tek tek kullanmasına dikkat edilecek.

SPA Merkezleri Kullanıma Açılıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yayımladığı 2020/9 numaralı genelgede, İçişleri Bakanlığınca Covid-19 tedbirleri kapsamında normalleşme sürecine ilişkin belirlenen usul ve esaslar uygulanarak otellerin içinde bulunan hamam, sauna, masaj üniteleri gibi SPA ünitelerinin misafirlere hizmet vermeye başlayacağı açıklandı. Böylelikle tatilcilerin SPA merkezleri ne zaman açılacak soru da yanıt buldu. Sauna, hamam ve SPA’da uygulanacak kuralar çerçevesinde:

 • Çalışanların tamamı hamam, sauna, buhar odaları dışındaki ön ofis, resepsiyon ve dinlenme alanlarında kuralına uygun şekilde maske kullanacak. Maske nemlendikçe ya da kirlendikçe değiştirilecek, bu işlemin öncesinde ve sonrasında el antiseptiği kullanılacak.
 • Misafirin kullanacağı kese, lif, sünger gibi malzemeler kişiye özel olacak ve başka bir misafir tarafından kullanılmayacak.
LG SPA-mini kulüp 1
 • Hamam tası, kurna gibi ortak kullanılan eşyalar her kullanım sonrasında su ve sabunla temizlenip dezenfekte edilecek.
 • Hamam, sauna, buhar odası, kapalı havuz ve jakuzilerde Covid-19 ile ilgili uyulması gereken kuralları içeren afişler herkes tarafından görülebilecek şekilde asılacak.
 • Mikrobiyolojik kalite için rutin testler mevzuata uygun olarak yapılacak.
 • Kapalı havuzlarda toplu egzersiz, dalış dersleri gibi etkinlikler gerçekleştirilmeyecek.
 • Duş bataryası, musluk, sabunluk gibi donanımların mümkünse sensörlü olanları kullanılacak.
 • Hamam, sauna, buhar odaları ve jakuzilerin kapasitesi çalışanlar da dahil olmak üzere 4 metrekareye 1 kişi olacak şekilde düzenlenecek. Kapalı havuzlarda kapasite, 8 metrekareye 1 kişi olacak şekilde belirlenecek.
 • Hamam, sauna, buhar odaları ile kapalı havuz ve jakuzilerin temizliği, dezenfeksiyonu ve havalandırılması kuralları çerçevesinde serinleme amacıyla vantilatör (su buharlılar dahil) kullanılmasına müsaade edilmeyecek.

Yorumlar