Çocuklarıyla birlikte huzurlu ve eğlenceli bir yaz tatili geçirmek isteyen ailelerin tercih edebileceği oteller, misafirlerini ağırlamaya başladı.  Oteller, Covid-19’a karşı alınan önlemlerle çocukların da mutlu bir tatil geçirmeleri için yoğun mesai yapıyor. Tesislerde; çocuk oyun alanları, mini kulüpler, uyku odaları ve çocukların oynayacağı oyuncaklar için birçok sağlık ve temizlik standardı uygulanıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yayımladığı 2020/9 numaralı genelgeye göre; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca belirlenen usul ve esaslardaki hijyen ve sağlık kurallarına uyulması koşuluyla; tesislerde yer alan oyun odası, çocuk kulübü, lunapark, oyun bahçesi gibi bölümlerin hizmet vermeye devam ediyor. Peki tesisler, çocuk kulüpleri özelinde hangi sağlık ve temizlik prosedürlerini uyguluyor?

Sosyal Mesafe Kuralına Uygun Kapasite

Mini kulüplerin kapasiteleri, sosyal mesafe düzenlemelerine uygun olarak belirleniyor ve belirlenen kapasitede çocuk, rezervasyon ile kabul ediliyor. Çocukların yemek yediği ya da oyun oynadığı masalar, bireysel oyun alanları, varsa yatakları arası mesafe en az 1,5 metre olacak şekilde düzenleniyor.

Çocukların bulunduğu yerlerin kapı ve pencereleri sık sık açılarak doğal havalandırması yapılıyor. Bu ünitelerde klima ve vantilatör çalıştırılmıyor. Çocukların sık sık dışarı çıkarak daha çok açık alan etkinlikleri yapmaları sağlanıyor. Açık alan etkinliklerinde de sosyal mesafe kurallarına uyuluyor.

cocuk-kulubu-için-alinan-onlemler

Mini kulübe girişte, çocukların ateş ölçümü temassız olarak yapılıyor. Ateşi 38 dereceden yüksek olanlar, hastalık semptomları gösteren çocuklar; aileleri ile irtibata geçilerek sağlık kuruluşuna yönlendiriliyor.

Çocuk alanlarının giriş ve çıkışlarında çocukların el hijyeni için el antiseptiği bulunduruluyor. El antiseptikleri çocukların ulaşamayacakları yerlere konuluyor ve çocukların görevli personel gözetiminde dezenfektanı kullanması sağlanıyor.

Düzenli Temizlik ve Dezenfeksiyon

Birçok tesiste çocuk mama sandalyelerinde kullanılan önlük, ıslak mendil ve peçete paketlenmiş ve tek kullanımlık olarak hizmete sunuluyor.

Sert yüzeylerde deterjan ile temizlik yapıldıktan sonra uygun oranda sulandırılmış çamaşır suyu ile dezenfeksiyon yapılıyor. Çamaşır suyu uygun olmayan yüzeylerde %70 oranında alkol içeren ürünlerle hijyen sağlanıyor. Halı, koltuk gibi yüzeyler su ve deterjanla veya makine ile yıkamayla ya da sıcak buharla temizleniyor.

oyuncak

Tesislerin büyük bir kısmı çocukların temas ettiği alanlarda ULV makineleri ile periyodik dezenfeksiyon yapıyor.

Tesislerde çocuk havuzlarının klor seviyeleri genelgelerde belirlenen oranlara göre düzenleniyor. Bazı tesisler, çocuk havuzlarını düzenli aralıklarla şoklayarak hijyen önlemlerini artırıyor.

Oyuncaklar Sık Sık Temizleniyor

Oyuncaklar, hobi malzemeleri, çocuk oyun parkı donanımları sık sık su ve deterjanla temizleniyor. Sonrasında %70’lik alkol ile silinip ve kurutuluyor. Temizlik için bulaşık makinesi de kullanılabiliyor. Yüzeyi nedeniyle (pelüş, tüylü) sık temizliği ve hijyeni mümkün olmayan oyuncaklar kaldırılıyor.

Oyuncakların tekrar kullanılabilmesi için temizlenmesi gerektiğinden yeterli sayıda oyuncak bulunduruluyor.

cocuk-kulubu-onlemler-2

Çocuklar için hizmet veren alanlarda, konusunda eğitimli personeller görev alıyor. Görevliler tarafından çocuklar arası sosyal mesafenin korunması ve çocukların bulaş riskini artıran fiziksel faaliyetlerde bulunmamaları konusunda özen gösteriliyor. Mini kulüp aktiviteleri de bu koşullara göre düzenleniyor.

Tuvaleti kullanan çocukların öncesinde ve sonrasında ellerini yıkaması sağlanıyor, çocukların tuvaletleri tek tek kullanmasına özen gösteriliyor.

Yorumlar