Orta Doğu’da; lüks oteller, harika plajlar, ünlü sahil şeridi, dev alışveriş merkezleriyle dolu huzurlu bir kent düşünün. Aklınıza Dubai geldi değil mi? Hayır, burası dünyanın en zengin ülkelerinden Katar’ın başkenti Doha. Aslında Dubai ile karşılaştırılması çok normal. Nispeten birbirine yakın coğrafyalarda bulunan iki kent, birçok ortak özelliği paylaşıyor. Turizm kültürlerinin gelişmiş olması, yapay tatil adaları, lüks otelleri, dev gökdelenleri ve çok zengin bir alışveriş kültürü… Seyahat alışverişlerinin Avrupa’dan bu taraflara kaymasını sağlayan Doha, ürün çeşitliliği ve uygun fiyat avantajları sunuyor. Doha’da lüks bir alışveriş merkezinde veya otantik yerel bir çarşıda alışveriş yapma şansınız da var. Yani bu kent, yaptığı alışveriş şovunda size seçenekler sunuyor. İhtiyaçlarınıza ve zevkinize göre alışveriş planınızı yönlendirme işi sizde.

Souq Waqif Antik Çarşısı

Az önce bahsi geçen otantik alışverişin merkezi, Souq Waqifi. Doha’da alışveriş denilince ilk akla gelen yer. Modern çizgilerle bezenmiş, geleneksel bir alışveriş meydanı olan Souq Waqif, içinde çok çeşitli dükkanlar barındırıyor. Karşılaştırma yapacak olursak, atmosferi yönünden bir hayli kapalı çarşıya benziyor. Çarşının en çok ziyaretçi aldığı saatler 16.00-23.00 arası. Labirenti andıran dar yollarında; baharatlar, renkli kumaşlar, halılar, süs eşyaları, el işçiliği ürünlerini bulabilirsiniz. Burada pazarlık yeteneğinizi sonuna kadar gösterebilirsiniz. Satıcılar genellikle İngilizce bilmiyor ama size yardımcı olmak için ellerinden geleni yapacaklardır. Çünkü Doha’da misafir kıymetlidir, bir de o misafir alışveriş yapıyorsa en kıymetlidir.

Kapalı Çarşı'nın atmosferini andıran Souq Waqif, en yoğun olduğu zamanları 16.00-22.00 arası yaşıyor.

Kapalı Çarşı’nın atmosferini andıran Souq Waqif’in, en yoğun olduğu zamanlar 16.00-22.00 arası.

Alışveriş Aşkını Nirvanaya Ulaştıran Alışveriş Merkezleri

Birleşik Arap Emirlikleri’nin hatta Avrupa’nın en iyi alışveriş merkezleri Doha’da bulunur. Dünya markalarının toplandığı bu merkezler, farklı konseptleri ile de dikkat çeker. İtalyan temalı alışveriş ve eğlence merkezi Villagio Mall sizin için farlı bir seçenek olacak. Açık havada alışveriş yapacağınız bu bina, Venedik temalı mimarisiyle dikkat çekiyor. Marka çeşitliliği bakımından çok zengin olan Landmark Mall’da da tüm gün boyunca alışverişten kendinizi alamayacağınızın garantisini veriyoruz. Görkemli binaların arasına karışmış bu alışveriş merkezlerinde lüks restoranlar da bulunuyor. Doha lezzetlerinin en seçkin menülerini buralarda bulabilirsiniz.

Venedik temalı mimarisiyle dikkat çeken binada, açık havada alışveriş yapabilirsiniz.

Görkemli binaların arasında bulunan şık restoranlarda enfes bir yemek yiyebilirsiniz.

Yorumlar