Tuğçe Sızan

1986’da İstanbul’da doğdu, büyüdü. Yıldız Teknik Üniversitesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nün ilk mezunlarından. Öğrenciliği boyunca önemli bir çevre örgütü için çalıştı. Erasmus bursuyla bir dönem Almanya’da eğitim aldı. Mezun olduktan sonra hep hayalini kurduğu yayıncılık mesleğine ulusal bir gazetede düzeltmen olarak adım attı. İki yıl bu görevi yerine getirdikten sonra işin mutfak kısmına geçerek, çeşitli yayın kurumlarında metin yazarlığı, editör yardımcılığı ve nihayetinde editörlük yaptı. Etstur’da web içerik sorumlusu olarak çalışan yazar şu sıralar yüksek lisans tezini bitirmeye çalışıyor.

Gezilecek Yerler, Seyahat, Tuğçe Sızan, Yazarlar

İstanbul’da Gezilecek Muhteşem Yerler

Dile kolay tam 8 bin yıllık bir yerleşim yeri İstanbul.

Nice medeniyet bu şehri almak için sefere çıktı.

Yedi denizin gemileri İstanbul limanlarına demirledi ve nice kervan dünyanın bir ucundan getirdiği malları İstanbul pazarlarında satışa çıkardı.

Bugün İstanbul’un dört bir yanında arzı endam eden sayısız tarihi yapı, İstanbul’u dev bir açık hava müzesine dönüştürüyor.

Toplumsal hafızayı canlı tutan sayısız mekan, restoran, kafe ya da pastane de İstanbul’un nostaljik yerleri arasında önemli yer tutuyor. Özetle İstanbul bize, “beni yine ve yeniden keşfet” diyor.

Devamı İçin
Seyahat, Tuğçe Sızan, Yazarlar

Avrupa Tatilini Kışın Yapmanız İçin 5 Neden

Yağmur, çamur, soğuk, kar… Böyle sıralayınca insanın evden çıkası gelmiyor değil mi? Ama sizi oturduğunuz yerden kaldırıp, kışın Avrupa’yı gezmeye ikna edecek birçok sebep var. Tabii ki ocak ayında -10 derece sıcaklıkta Moskova’yı ya da Oslo’yu gezmek kulağa çok cazip gelmeyebilir ama Roma, Paris, Amsterdam, Berlin ya da Antalya’nın Katalan ikizi Barselona’yı kışın ziyaret etmek için size mantıklı 5 neden sunuyorum.

Devamı İçin
Eğlence, Seyahat, Tuğçe Sızan, Yazarlar

Kurban Bayramı Tatilini Dolu Dolu Geçirmek İsteyenlere…

Önümüzdeki Kurban Bayramı’nda resmi tatilin 10 gün olacağının açıklamasıyla tatil heyecanı her yanı sardı. Pırıl pırıl bir havanın ve tatlı meltemlerin eşlik edeceği bu bayram, şehrin keşmekeşinden uzaklaşmak için bir armağan. İster 2 gün ister 10 gün için olsun, henüz bir plan yapmadıysanız; ilham verebilecek birkaç öneriyi buraya bırakıyorum…

Devamı İçin
Seyahat, Tuğçe Sızan, Yazarlar

Marmaris Tatilinden Akılda Kalanlar…

Denizin ortasından gökyüzüne doğru yükselen yemyeşil adalar, pırıl pırıl ve sakin bir deniz… Huzur içinde, gürültüden uzak tatilimi yapayım ama eğlenceden de çok uzak kalmayayım diyorsanız, Marmaris’e bayılacaksınız. Biz bu yaz, yıllık iznimizde deniz tatili yapmayı ve yeni bir yer görmeyi planlayarak yola çıktık. Marmaris, yurt içindeki yaz tatillerimiz arasında en memnun ayrıldığımız yerlerden biri oldu. Muhteşem doğası ve sayısız aktivite imkanıyla Marmaris, tatilden tüm beklentilerimizi karşıladı.

Devamı İçin
Seyahat, Tuğçe Sızan, Yazarlar

Etstur Barselona, Madrid Turunuza Renk Katacak Ekstra Geziler

Bu yıl İspanya tatili yapmayı ve bunun için en uygun seçenek olan Etstur Barselona-Madrid Turu’na katılmayı planlıyorsanız, tatili dolu dolu geçirmek için ekstra turlara mutlaka katılmalısınız. Hepsi birbirinden farklı ve keyifli bu geziler arasından seçim yapmak oldukça zor. Hangilerine katılacağınıza karar vermenizi kolaylaştıracak birkaç ayrıntıya ne dersiniz?

Devamı İçin
Seyahat, Tuğçe Sızan, Yazarlar

Barselona’da Mutlaka Görülecekler Listesinin İlk Maddesi: Park Güell

Barselona’nın ne kadar renkli, canlı, estetik olduğu hakkında her gidenden bir şeyler duyarız. Bu fikrin “gerçek anlamda” baş mimarı Gaudi ve onun eserleri elbette. Gaudi’den bağımsız bir Barselona düşünülemez elbet. Biz de Etstur ile İspanya’da geçirdiğimiz bir haftalık turda bu ismi hem sıkça duyduk hem de eserlerini yerinde görme şansı yakaladık.

Devamı İçin
Alışveriş, Eğlence, Gurme, Seyahat, Tuğçe Sızan, Yazarlar

Belçika Hayallerinizin Ötesinde Bir Yolculuğa Çağırıyor

Kuzey Avrupa şehirleri birbirini anımsatır insana ama her birinin tadı, dokusu başkadır ötekinden… Batı Flandre kıyıları ise bambaşkadır. Özellikle Belçika’nın Batı Flandre Kantonu’nun başkenti Brugge (Brüj) asla yaşlanmayan bir leydiye benzer. Ortaçağ’da saati durdurmuştur sanki. Evleri, kiliseleri tamamen bir Ortaçağ filminin setindeymişsiniz gibi hissettirir.

Devamı İçin
Alışveriş, Seyahat, Tuğçe Sızan, Yazarlar

Karadeniz Kaşifine Rize Rehberi

Şunun şurasında bahara ne kaldı. Yakında kendimizi yine şehirden kaçacak yer ararken bulacağız. Eğer Türkiye’de yaşıyorsanız doğa ananın şefkatli kollarında huzurla buluşacak bir yer bulmak hiç de zor değil. Doğuda, batıda, güneyde keşfedilecek o kadar çok yer var ki… Ama ben bugün yönünü Türkiye’nin kuzeyine, Karadeniz’e çevirenler için kısacık bir yol hikayesi anlatacağım.

Devamı İçin
Gurme, Seyahat, Tuğçe Sızan, Yazarlar

Bize Her Yer Trabzon!

Geçtiğimiz hafta Karadeniz’in tadına bakmak için gezgin gurmemiz İnci Özay Hatipoğlu ile yola koyulduk. “Kışın ortası, kim bilir şimdi ne kadar soğuktur, her yerde kar vardır bir yere çıkılmaz…” diye düşündüm durdum yol boyunca… Uçaktan iner inmez serin ama tertemiz Trabzon havasını soluyup, parlak kış güneşini görünce bir nebze rahatladım. Havalimanı ve şehir merkezi sahil şeridi boyunca uzandığı için burada pek fazla kar da görmedim.

Devamı İçin