Eskişehir Gezi Rehberi

eskisehir-gezi-rehberi

Canlı, enerjik ama huzurlu atmosferi, çoğunluğunu üniversite öğrencilerinin ve çalışan kesimin oluşturduğu genç nüfusuyla Eskişehir, ziyaretçilerine klasik bir İç Anadolu şehrinden çok daha fazlasını sunuyor…

Günümüzde “öğrenci şehri” olarak anılan Eskişehir, köklü tarihinden gelen gücünü zenginliğini, bir bilim, sanat ve kültür şehri olma vizyonuyla perçinliyor.

Modern sanat müzeleri ve galerileri, Porsuk çevresinde şekillenen hareketli eğlence hayatı, zengin mutfağı ve ufkunuzu açacak festivalleriyle Eskişehir’de en az bir hafta sonu konaklamak için sebep çok…

Eskişehir Hakkında

İç Anadolu’nun kuzeybatı kesiminde yer alan Eskişehir, içinden geçen Porsuk Çayı ile tanınıyor. Eskişehir, ziyaret sebebi ne olursa olsun, yolu buradan geçen yüz binler için ikinci bir yuva olarak anılıyor.

Eskişehir’de yer alan Anadolu Üniversitesi ve Osmangazi Üniversitesi, şehrin genç nüfusunun artmasındaki en büyük etmenler.

Hititler Dönemi’nden beri önemli bir yerleşim yeri olan Eskişehir ve çevresi,  Hititlerin ardından Frigyalıların ve Lidyalıların egemenliğine girdi. Büyük İskender’in liderliğinde Makedonya topraklarına katılan Eskişehir, Helenistik Dönem’in ardından Roma İmparatorluğu’nun önemli bir şehri olarak varlığını sürdürdü.

Anadolu’da Türk hakimiyetinin başlamasıyla Büyük Selçuklu ve ardından Germiyanoğlu Beyliği topraklarına katılan Eskişehir, Osmanlı Devleti’nin bir imparatorluğa dönüşmesinde birçok ilkin yaşandığı şehirlerden biriydi.

Cumhuriyet’in kuruluşuna giden yolda Kurtuluş Mücadelesi’nin en önemli duraklarından 1. İnönü ve 2. İnönü Meydan Muharebeleri’ne, Eskişehir-Kütahya Savaşları’na ve nihayet Büyük Taarruz’a tanıklık etti.

Cumhuriyet’in ilanından sonra 1925’te il olan Eskişehir; Alpu, Beylikova, Çifteler, Günyüzü, Han, İnönü, Mahmudiye, Mihalgazi, Mihalıççık, Odunpazarı, Sarıcakaya, Seyitgazi, Sivrihisar ve Tepebaşı olmak üzere 14 ilçeden oluşuyor.

Eskişehir Trafik Kodu: 26

Eskişehir Telefon Kodu: 222

Tatil İçin Eskişehir’e Ne Zaman Gidilir?

Eskişehir, denize kıyısı olmadığı için Anadolu’nun karasal iklimine sahip. İç Anadolu’nun sert kışlarının yaşandığı Eskişehir, yazları da sıcak epey sıcak oluyor. Kışın -2 dereceye düşen sıcaklıklar yazın 40 dereceye kadar ulaşabiliyor. Eskişehir’e gitmek için en uygun zaman ise tatlı bir serinlik sunan sonbahar ve bahar ayları.

eskisehir-gezi-rehberi-eskisehire-ne-zaman-gidilir?

Bahar aylarında Porsuk kenarında açık havada kahvaltının ve şehri boydan boya yürüyebileceğiniz güzel havaların tadını çıkarabilirsiniz.

Eskişehir’e Nasıl Gidilir?

İç Anadolu’da Ankara, Kütahya ve Afyonkarahisar şehirleri arasında bir kavşak görevini üstlenen Eskişehir’e karayoluyla ulaşılabiliyor. İstanbul-Eskişehir-Ankara-Konya güzergahını izleyen Yüksek Hızlı Tren ile (YHT) İstanbul’dan Eskişehir’e trenle 2 saat 30 dakikalık yolculukla ulaşabilirsiniz. Ankara-Eskişehir arası tren yolculuğu ise 1 saat 25 dakika sürüyor.

eskisehir-gezi-rehberi-eskisehire-nasil-gidilir?-eskisehir-tren

Türkiye’nin her yerinden Eskişehir’e şehirler arası otobüsler ile de ulaşmak oldukça kolay.

Özel aracınızla seyahat edecekseniz; İstanbul – Eskişehir arasındaki 302 km’lik mesafeyi yaklaşık 3 saat 40 dakikalık bir yolculukla alabilirsiniz.  Ankara – Eskişehir arası ise yaklaşık 260 km ve 2 saat 50 dakikadır. Eskişehir-Bursa arası mesafe yaklaşık 150 km ve 2 saattir.

Eskişehir’e uçakla gitmek isterseniz, Eskişehir’e en yakın havalimanı olan Kütahya Zafer Havalimanı uçak bileti satın alabilirsiniz.

Eskişehir’de Ulaşım

Eskişehir Tren Garı şehrin tam merkezinde yer aldığından buradan kısa bir yürüyüşle otobüs duraklarına ulaşarak şehrin her yerine kolayca gidebilirsiniz.

Taksiyle de ulaşımın yaygın olduğu Eskişehir’de şehrin merkezinden çevredeki ilçelere ulaşımda da çok yüksek meblağlar tutmuyor. Büyük şehirlerin aksine Eskişehir’de taksi çağırmak için elektrik direği ya da sokak lambaları gibi direklerde yer alan butonlara basarak bulunduğunuz noktaya taksi çağırabiliyorsunuz.

Eskişehir’de şehrin merkezinden ve turistik yerlerinden geçen ESTRAM tramvay ağı, 7 farklı hat ve 61 duraktan geçerek şehri baştan başa gezmenize olanak sağlıyor. Eskişehir’deki birçok turistik yer ise birinden diğerine yürüyerek ulaşabileceğiniz yakınlıkta. Eskişehir’de şehir içi ulaşımda belediye otobüslerini ve tramvayları kullanmak için Eskart alabilirsiniz.

eskisehir-gezi-rehberi-eskisehirde-ulasim-tramvay

Eskişehir Tramvay Hatları

  • Otogar-SSK Hattı
  • Osmangazi-SSK Hattı
  • Osmangazi-Otogar Hattı
  • Emek/71 Evler-Opera Hattı
  • Çamlıca Hattı
  • Batıkent Hattı

Eskişehir Otelleri

Türkiye’nin yaşanabilir kentleri arasında hep üst sıralarda yer alan Eskişehir, son yıllarda yerli gezginlerin popüler seyahat noktalarından biri haline geldi. Hafta sonu tatilinde nereye gidilir diyenler için çözüm sunan Eskişehir-Odunpazarı turları son zamanlarda oldukça revaçta.

eskisehir-gezi-rehberi-eskisehir-odunpazari-otelleri

İster turla ister tek başına Eskişehir’i keşfetmek isteyenler için farklı bütçelere ve zevklere uygun birçok Eskişehir Oteli hizmet veriyor. Şehrin tam kalbinde yer alan Eskişehir Şehir Merkezi Otelleri, Eskişehir Tren Garı’na ve Porsuk Çayı’na yakın konumuyla öne çıkıyor. Çoğunlukla şehir oteli konseptiyle Sadece Oda ya da Oda Kahvaltı hizmet veren oteller, iş ve tatil amaçlı geziler için farklı ihtiyaç ve beklentilere uygun hizmetler sunuyor.

Eskişehir’in tarihi ve nostaljik yüzünü daha yakından yaşamak isteyenler için ise Eskişehir Odunpazarı Otelleri hatta özellikle Odunpazarı Butik Otelleri, birbirinden sevimli iki katlı ahşap yapılarda, cumbaları ve avlularıyla sizi bekliyor. Eskişehir tatilini bir de kaplıca keyfiyle perçinlemek isteyenler içinse Hamam Yolu’na yakın Eskişehir Termal Otelleri biçilmiş kaftan durumunda.

Eskişehir’de Eğlence ve Gece Hayatı

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin şehrin turistik değerini ve kültürel yaşamını canlandırmak amacıyla yaptığı birçok yatırım, hem şehrin sakinleri hem de ziyaretçiler tarafından büyük ilgi görüyor. Örneğin Porsuk Çayı’nı adeta Venedik kanallarına dönüştüren Esbot’lar ve gondolların yanı sıra Şehr-i Aşk Adası ile Türkiye’nin ilk yapay plajı Kentpark‘ı mutlaka görmelisiniz.

eskisehir-gezil-rehberi-gezilecek-yerler-kentpark

Şehirden bahsederken gençlerin ve öğrencilerinin nüfusun büyük kesimini oluşturduğunu ve onlar sayesinde şehrin 24 saat yaşayan canlı, dinamik ve eğlenceli bir hale büründüğünü söylemek mümkün. Eskişehir’de Porsuk Çayı kenarında oturmuş, gitar çalıp şarkı söyleyen gençler sizin de kanınızı kaynatacak. Ayrıca Porsuk çevresindeki birçok kafe, bar ve restoranda her müzik zevkine uygun seçenekleri değerlendirebilir, canlı müzik yapan barlarda eğlenebilir, Haller Gençlik Merkezi’ndeki konserlere katılabilirsiniz.

eskisehir-gezi-rehberi-sazova

Sazova Kültür Parkı, Kurşunlu Külliyesi, Resim ve Balmumu Heykel Müzesi ve Cam Sanatları Müzesi Eskişehir’de deneyimlemeniz gereken muhteşem aktivitelerin sadece birkaç tanesi. Eskişehir’de gezilecek yerler ve Eskişehir’de yapılacak şeyler hakkında daha geniş çaplı bilgi içinse Cansu Yıldız’ın yazılarına göz atabilirisiniz.

eskisehir-gezi-rehberi-atlihan

Eskişehir’de Ne Yenir?

Eskişehir’e neden gitmeli sorusuna verilebilecek en önemli yanıtlardan biri: Çibörek! Kırım, Tatar ve İç Anadolu mutfaklarının eşsiz bir sentezini sunan Eskişehir’de birbirinden lezzetli hamur işlerinin yanı sıra Eskişehir’e özel met helvası ve nugat helvası; yeşil mercimekli bir çeşit börek olan bütme, Kalabak suyu ve Balaban köfte Eskişehir’de mutlaka denemeniz gereken lezzetlerin başında geliyor. Daha fazlası için…

eskisehir-gezil-rehberi-eskidehirde-ne-yenir-cigborek

Eskişehir’de Alışveriş

Eskişehir’in, Türkiye’nin en yaşanabilir kentleri arasında yer almasını sağlayan etmenlerden biri, daha az nüfus ve daha geniş sosyal çevrenin yanı sıra daha düşük fiyatlar. Eskişehir’in öğrenci şehri olması nedeniyle kiralardan, ulaşım giderlerine hatta gıda ve giyim fiyatlarına kadar İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlere göre fiyatların daha düşük seyrettiği rahatlıkla söylenebilir.

eskisehir-gezil-rehberi-eskisehirden-ne-alinir

Eskişehir’den ne alınır sorusuna yanıt arıyorsanız dünyada sadece Eskişehir’de çıkarılan ve işlenen lületaşı pipolar ve biblolar ideal bir seçenek olabilir. Sevdiklerinizin ağzını tatlandırmak için met helvası ya da nugat helvası da alabilirsiniz. Eskişehir’e yakın mesafede bir yere gidiyorsanız, dondurulmuş çibörek de alabilirsiniz.

Cansu Yıldız, Eskişehir Gezi Rehberi, Gezilecek Yerler, Seyahat, Yazarlar

Bir Öğrenci Şehrinden Çok Daha Fazlası: Eskişehir’de Gezilecek Yerler

Öğrenci, gittiği yere hayat götürür. Bu kısımda hemfikiriz. Ancak Eskişehir için durum biraz daha farklı. Üniversite, Eskişehir’de saklı olan hayatı yeniden canlandırdı. Anadolu’nun bu zengin topraklarını adeta yeniden keşfe çıkmış olduk. Önce Türkiye’ye, sonra da dünyaya açıldı. Eskişehir’de gezilecek yerler o kadar fazla ve o kadar farklı ki, yazının sonunda bu şehri aslında yeniden keşfetmeniz gerektiğini fark edebilirsiniz.

Devamı İçin
Cansu Yıldız, Eskişehir Gezi Rehberi, Seyahat, Yazarlar

Sanatı, İnsanı, Hayatı Önemseyen Şehir: Eskişehir!

İlkler şehri olarak da anılır Eskişehir… İlk eğitmen kursunun açıldığı, ilk Türk lokomotif olan Karakurt’un ve ilk yerli otomobil olan Devrim’in üretildiği, ilk köy enstitüsünün açıldığı, ilk cadde süpürme ve otobüs yıkama aracının üretildiği, ilk F-16 motoru ve helikopter parçasının üretildiği, ilk Türk Dünyası Kültür Başkenti gibi pek çok yeniliğe adım atılan yerdir aynı zamanda.

Devamı İçin