Koronavirüse karşı alınan önlemler ve uygulanan kısıtlamalar, Bilim Kurulu tavsiyeleri doğrultusunda güncellendi. 1 Mart’ta gerçekleşen Bakanlar Kurulu Toplantısı’nın ardından illere göre kısıtlamaların seyrini değiştiren yeni bir genelge yayımlandı.

Kademeli normalleşme olarak adlandırılan süreçte iller, vaka sayılarına göre “düşük, orta, yüksek ve çok riskli iller” olarak gruplara ayrıldı. Buna göre yüz binde 10’un altında vaka bulunan iller düşük riskli, yüz binde 11 ila 50 arası vaka görülen iller orta riskli, yüz binde 51 ila 100 arası vaka olan iller yüksek riskli, yüz binde 100’ün üstünde vakaya rastlanan iller ise çok yüksek riskli iller olarak kabul ediliyor.

kademeli-normallesme-covid-renkli-turkiye-haritasi

Güncel rakamları ve haritayı, Sağlık Bakanlığının https://covid19.saglik.gov.tr/ web sitesinden görüntüleyebilirsiniz.

İller risk grubuna göre mavi, sarı, turuncu ve kırmızı olarak Türkiye haritasında gösteriliyor. Mavi rengin anlamı düşük risk, sarı orta risk, turuncu yüksek risk ve kırmızı çok yüksek risk anlamına geliyor. Antalya, İstanbul, İzmir, Çanakkale gibi büyük iller, turuncu renkteki iller arasında yer alıyor. Başkent Ankara ise sarı renkli, düşük riskli iller arasında bulunuyor.

Vaka sayılarındaki artış veya azalmalara göre hangi illerin hangi risk grubuna yer alacağı, 2 haftada bir yeniden değerlendirilecek.

Yüksek Riskli İller Hangileri?

Düşük Riskli İller: Ağrı, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Hakkari, Iğdır, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Uşak, Van

Orta Riskli İller: Adana, Afyonkarahisar, Ankara, Aydın, Bartın, Bayburt, Bursa, Çankırı, Çorum, Denizli, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırşehir, Malatya, Manisa, Nevşehir, Sivas, Tunceli, Yozgat

Yüksek Riskli İller: Antalya, Ardahan, Artvin, Bilecik, Bolu, Çanakkale, Düzce, İstanbul, İzmir, Karaman, Kayseri, Kırıkkale, Kırklareli, Kilis, Kocaeli, Kütahya, Mersin, Muğla, Niğde, Tekirdağ, Yalova, Zonguldak

Çok Yüksek Riskli İller: Adıyaman, Aksaray, Amasya, Balıkesir, Burdur, Edirne, Giresun, Gümüşhane, Konya, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Tokat, Trabzon.

Sokağa Çıkma Kısıtlamaları Devam Ediyor mu?

1 Mart 2021 Genelgesi’ne göre, Türkiye genelinde, bütün şehirlerde, risk grubu fark etmeksizin hafta içi 21.00-.05.00 arası uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması devam ediyor.

Az ve orta riskli illerde hafta sonu (cumartesi ve pazar günleri); hafta içinde olduğu gibi 21.00-.05.00 saatleri dışında sokağa çıkılabiliyor.

kademeli-normallesme-sokaga-cikma-yasagi

Yüksek riskli illerde cumartesi günleri sabah 05.00’ten akşam 21.00’e kadar sokağa çıkılabiliyor. Pazar günleri ise yine sokağa çıkma kısıtlaması devam ediyor. Çok yüksek riskli illerde hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması cumartesi ve pazar günleri devam ediyor.

Kafe ve Restoranlar Açıldı mı?

Çok yüksek risk grubu dışındaki illerde kafe, restoran, AVM restoranları, pastane, kıraathane ve çay bahçeleri gibi yeme-içme yerleri %50 kapasiteyle 07.00-19.00 saatleri arasında açık olacak. Aynı mekânlar, 19.00’dan 21.00’e kadar paket servisi ya da gel-al şeklinde, 21.00-24.00 saatleri arasında ise sadece paket servis şeklinde hizmet verebilecek.

Çok yüksek riskli illerde bulunan yeme içme yerleri ise önceden olduğu gibi, 10.00-20.00 saatleri arasında gel-al veya paket servisiyle; 20.00-24.00 saatleri arasında sadece paket servis yapabilecekler.

Okullar Hangi İllerde Açıldı? Kaçıncı Sınıflar Yüz Yüze Eğitime Başlıyor?

En çok merak edilen konulardan biri de okulların açılıp açılmayacağıydı. Yeni düzenlemeye göre;

Bütün şehirlerde; okul öncesi eğitime başlandı, anaokulları tam zamanlı olarak açıldı. Düşük ve orta riskli illerde, tüm okul öncesi eğitim kurumlarında, ilkokullarda, ortaokullarda ve liselerde seyreltilmiş sınıflarda, yüz yüze eğitime başlandı. Son sınıflar dışındaki öğrenciler, haftada 2 gün okula gidecek şeklinde düzenlemeler yapıldı.

Yüksek ve çok riskli illerde ise uzaktan ilkokul öğrencileri haftada 2 gün seyreltilmiş sınıflarda eğitim alıyor, kalan 3 günde uzaktan eğitime devam ediliyor. Okulların açılması ile ilgili detaylar Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, illerin renklerine göre detaylı olarak açıklandı.

kademeli-normallesme-anaokullari

Özel ihtiyaçları olan öğrenciler için hizmet veren özel eğitim okul ve sınıfları, tüm şehirlerde tam zamanlı olarak yüz yüze eğitime başlayacak. Lise öğrencilerinin sınavları ise 8 Mart Pazartesi itibariyle tüm şehirlerde koronavirüs tedbirleri çerçevesinde yüz yüze yapılacak. Yüz yüze eğitim kapsamı dışındaki derslere ve sınavlara uzaktan eğitim sistemiyle devam edilecek. Öğrenciler yüz yüze eğitime veli rızasına bağlı olarak katılabilecek.

65 Yaş Üstü Sokağa Çıkma Yasağı Kalktı mı?

65 yaş üstü ve 20 yaş altı için uygulanan sokağa çıkma kısıtlamaları, düşük ve orta ve riskli illerde; kaldırıldı.

Yüksek ve çok yüksek riskli şehirlerde ise sokağa çıkma süreleri 3 saatten 4 saate çıkarıldı. 65 yaş ve üzeri için sokağa çıkma saatleri; 10.00-14.00 olarak belirlendi. 20 yaş altı gençler ise 14.00-18.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek.

kademeli-normallesme-65-yas-ustu

Yüksek ve çok yüksek risk grubunda yer alan illerde; yüz yüze eğitim ve sınav yapması uygun görülen durumlarda sınava katılacak veya göre alacak öğrenci, öğretmen ve çalışanlar belge göstermek şartıyla sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacaklar.

Halı Sahalar ve Havuzlar Açıldı mı?

Haritada mavi ve sarı renkle gösterilen yani düşük ve orta riskli illerde; HES kodu gösterilerek halı sahalar, 09.00-19.00 arasında seyircisiz olarak açık. Yüzme havuzları vb. tesisler de refakatçi ve misafirler alınmadan 09.00-19.00 saatleri arasında hizmet verecek.

Yüksek riskli ve çok yüksek riskli illerde bu mekânlar kapalı olacak.

Nikâh ve Düğünlere Kaç Kişi Katılabilecek?                                

Türkiye’nin her yerinde nikâh ve düğün merasimleri 1 saat süreyle sınırlandırıldı. Düğün ve nikâhlara düşük ve orta riskli illerde 100 kişi; yüksek ve çok yüksek riskli illerde 50 kişi katılabilecek.

Koronavirüs ile Mücadelede Kontrollü Normalleşme konusunda detaylı ve güncel bilgileri İçişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı resmi web sitelerinden inceleyebilirsiniz.

Yorumlar