Foça mitoloji, tarih, deniz ve doğanın bir arada olduğu İzmir’e bağlı bir sahil kasabası, bir sahil kenti. Bereketli Ege, suyuyla, toprağıyla Foça’yı vazgeçilmez bir yer kılıyor, turistlerin de gönlünü şen ediyor.

Berrak denizi, sayısız koyu, tarihi evleri, mekanları ve balık tekneleri ile Ege’nin yıldızı, İzmir’in göz bebeği Foça, tatil yapmak için çok ideal bir yer. Yeni kurulmuş iskeleleri ile her yerden tüm gün denize girebilir, tarihi mekanlar ziyaret edebilir, eşsiz manzaralı koylar keşfedebilir, gurme lezzetler keşfedebilirsiniz. Foça’da ne yapılır sorusunun peşinden koşup, gün sonunda da tüm sakinliğiyle gün batımına seyre doyarken, Foça’da günler nasıl geçiyor anlamayacaksınız.

Miladi Deviren Foça

Foça’nın geçmişi, MÖ. 11’inci yüz yıla dayanıyor. İyonlar kurmuş, yerleşmiş, daha sonra çeşitli Anadolu beyliklerine yurt olmuş ve en son Osmanlı İmparatorluğu’nda kendini bulmuş Foça’daki yaşanmışlığı, geçmişi ve tarihi yapıların zenginliğini, varın siz düşünün.
focada ne yapilir (4)

Foça’ya varır varmaz, denize girin, Ege’yi kana kana içip, yorgunluk attıktan sonra tarihi mekanları ince ince gezmeye başlayın. İşte önemli tarihi mekanlar; Şeytan Hamamı, Taş Ev (Anıt Mezar), Beş Kapılar (Ceneviz) Kalesi, Osmanlı dönemine ait Dış Kale, Fatih Camii, Kayalar Camii, Hafız Süleyman Camii ve Osmanlı Mezarlığı…

Sirenlere Selamlar

Mitolojik özellikleriyle de bilinen Foça’da, ismi Odeysseia Destanı’nda geçen Siren Kayalıkları’na ve eşsiz manzaralı koylara giden tekne turuna katılmanız şiddetle tavsiye olunur. Kimsenin yaşamadığı bu gizemli kayalar, gerçekten de mitolojik hikayelerden fırlamış görkemiyle hayran bırakıyor.

focada ne yapilir (5) Kimsenin yaşamadığı mı dedik? Hata ettik. Kayalıklarda ki mağaralarda meşhur Akdeniz fokları yaşıyor. Türkiye’nin ilk deniz koruma bölgesi olan bu bölgede güvenle yaşayan fokların, Ege Denizi’nin ufuklarında çığlıkları yankılanıyor.

Taze Taze Balıklar, Çeşit Çeşit Mezeler

Ege Denizi tüm bereketi ile Foça halkına balıklarını veriyor, eli açık Foça halkı da balıkları, en lezzetli haliyle misafirlerine sunuyor. Yıllardır geçimini balıkçılıktan kazanan Foça halkı, bu geleneğin hakkını verip, balıkları, şirin restoranlarında taptaze ve mükemmel sunumlarla hazırlıyor ve balık severlere sunuyor. Balık sevmeyen bile, Foça’nın enfes balıklarıyla, balık sever hale geliyor. Amfi tiyatronun hemen üzerindeki taş avluda, limana bakan manzarası ile Fokai Balık Restaurantı ve nefis mezeleriyle öne çıkan Sahil Balık Restoranı’na uğrayın, Ege’nin balığı nasıl olurmuş bir bakın.
focada ne yapilir (3)

Foça Semt Pazarına Uğrayın

Ege’nin meşhur otlarını ve bu otların en tazesinin semt pazarlarında satıldığını herkes bilir. Slow Food Zeytin Dalı tarafından organize edilen Foça semt pazarında, rengarek sebze meyveler, çeşit çeşit otlar ve unutulmaya yüz tutmuş Ege köylerinin geleneksel yemeklerini tatmak ve Foça’yı daha yakından tanımak için, pazar günleri kurulan semt pazarına uğrayıp pazar torbanıza Ege otlarını, midenize de Ege yemeklerini doldurun.

Yorumlar