yemek

Gurme, Seyahat

Yemek İçin Gezenlere Dünyaca Ünlü Yemek Müzeleri

Çoğu insan için yeni yerler görmek, yeni tatlar keşfetmek anlamına gelir. Bir ülkenin kültürünü tanımak ve tarihi hakkında bilgi edinmek için gezilen müzeler, aynı zamanda bölgelerin özel lezzetlerine de ev sahipliği yapabiliyor.

Yaşamımız boyunca çeşitli yemekler yaptık ve sevdiklerimizle bu tatları paylaştık ya da sadece kendimize sakladık. Sebzelerin, meyvelerin ve içeceklerin zaman içerisinde gelişimine şahitlik ettik.

Devamı İçin
Cansu Yıldız, Gurme, Seyahat, Yazarlar

Hangi Ülkede Ne Yenir?

Herhangi bir ülkeye gittiğimizde o ülke ile özdeşleşmiş yemekleri, tatlıları, atıştırmalıkları deneyip oraya ait lezzetleri tanımak, döndüğümüzde ise ağzımızda kalan güzel tatları çevremizdekilere de tavsiye etmek isteriz.

Noel zamanı Hollanda’ya gidip oliebollen yemek veya Viyana’ya çıkılan seyahatte o mükemmel strudel tatlısının tadını çıkarmak gibi her ülkenin olmazsa olmazı vardır. Gezip görmeden dönmemeniz gereken tarihi ve turistik yerlerin yanı sıra ‘burada ne yemeli acaba?’ sorusu ile baş başa kalıyorsanız bu yazıyı sizler için hazırladım.

Devamı İçin
Gurme, Seyahat

Ayıkla Pirincin Taşını

Savaşlar, barışlar ve göçler arkalarında yıkık şehirler, tarihsel izler bırakırken farkında olmadan o topraklara birer miras da bırakmışlar. O mirasın adı yemek kültürü… Göçebe olarak yaşayan topluluklar geçtikleri topraklar üzerindeki halklara kendi tariflerini bırakırken onlardan da farklı pişirme teknikleri ve tarifleri alarak yorumlamışlar… Pirinç de dünyanın milyarlarca yıllık serüveninde çoğu ülkenin mutfağında yorumlanarak birçok farklı şekle girmiş.

Devamı İçin