Son Mastori

Seyahat

Bir Acı Kahve Almaya Geldik Moda’dan

Moda güzeldir, hem de çok güzeldir. Kalamış’tan ‘’Bir Tatlı Huzur’’ almaya gidildiği gibi, Moda’ya da nefes almaya, ilham almaya, huzur almaya gidilir. Çoçukluğumdan beri, en sevdiğim İstanbul semtlerinden biridir Moda. Park problemi bitmez ezelden beri belki ama samimidir dar sokakları, dar sokaklarında yaşayan sakinleri.

Devamı İçin
Gurme, Seyahat

Mezelerin Kralı Lakerda Tarifi

Hayatının geri kalanında tek bir şey yiyeceksin hemen seç deseler hiç düşünmeden lakerda derim. Ama yanına kırmızı soğan ve kızarmış ekmek de ilave edin diye pazarlık yaparım. Bu zamanlar da lakerda yapmanın en güzel zamanları; balıklar büyüdü, yağlandı!

Devamı İçin
Gurme, Seyahat

Tayland Usulü Mercimek ve Naan Ekmeği

Bangkok yazılarımı yazdıkça ve fotoğrafları kurguladıkça canım fena halde Thai yemeği çekti. Her yemeğe acı koymak, misket limonu sıkmak hatta Hindistan cevizi sütüne ekmek banmak istiyorum. Gözüm döndü adeta! Anlayacağınız, buralarda bir müddet Tayland esintisi yaşayacağız.

Devamı İçin
Gurme, Seyahat

Patlıcanlı Kıymalı Yumurta

İspanya’da yumurta, günün her saati yenen ve başta tatlılar olmak üzere birçok tarifte ana ürün olarak kullanılan önemli bir malzeme. Bizim yemek kültürümüzde önemli bir yer teşkil eden ve kimilerince günün en sevilen öğünü olan kahvaltı, İspanya’da genellikle kahve ve basit bir pastane mamulü ile geçiştiriliyor.

Devamı İçin
Gurme, Seyahat

İki Göz Yumurta Üzeri Beyaz Trüf

Bir ay sonra bu zamanlar… Sonbaharı iyiden iyiye hissedeceğimiz ekim ayının başlarında, cömert doğa, sunduğu en leziz ürünlerden birini doğuracak; beyaz trüf mantarı… Ekim-kasım aylarında, toprak altında bitiveren beyaz trüf mantarı, İtalya’nın kuzeybatısında bulunan, Piemonte Bölgesi’nde çıkıyor.

Devamı İçin
Gurme, Seyahat

Güzel Ada’da Şimdilik Son Durak

Katanya’nın yaklaşık 50 km kuzeyinde yer alan büyüleyici güzellikteki Taormina; deniz seviyesinden 205 metre yükseklikte, tepeye kurulmuş, İyon Denizi’ne kuş bakışı bakan, minicik bir kasaba. Daracık sokakları, şık restoranları, pahalı butikleri ile Sicilya’nın en turistik yeri olan Taormina’nın en güzel zamanı; mayıs, haziran, eylül ve ekim ayları oluyor.

Devamı İçin
Gurme, Seyahat

Sicilya 1 – Palermo Sokak Yemekleri

Sabah 06.55 uçağı için gözlerimi açmakta zorluk çekiyor olsam da tam 2 saat sonra Katanya-Sicilya’da olacağım gerçeği, 5 bardak kahve içmişim etkisi yaratıyordu. Heyecanımı, kızgın Sicilya güneşinden korunmak için taktığım şapkanın altında gizlemeye çalışsam da hızlı hareket edişim beni ele veriyordu.

Devamı İçin
Gurme, Seyahat

Chef’s Restaurant

Rixos Premium Belek içinde bulunan en özel a la carte restoranlarından biri hiç kuşkusuz Le Chef’s. Le Chef’s Restaurant’ın başında gencecik bir şef çalışıyor, ismi Onur Yıldırım. Buraya geldiğinizde menüden bakıp sipariş vermiyorsunuz, mevsime göre değişen 7 yemeklik bir tadım menüsü deneyimliyorsunuz.

Devamı İçin
Gurme, Seyahat

Hong Kong/Coco Espresso ve Sheung Wan Market

Kanton mutfağının en iyi örneklerinden biri olan karidesli wonton noodle’u yediğim, Tsim Chai Kee sonrası, artık her şeyden önce leziz bir kahveye ihtiyacım vardı. Hong Kong, geleneksel çay evlerinin dışında, özellikle son 10 senedir butik kahve dükkanları ile de meşhur bir şehir.

Devamı İçin
Alışveriş, Gurme, Seyahat

Hong Kong / Temple Sokağı Akşam Pazarı

Otele yerleşmemin ardından, sonunda saat 19.00 civarı kendimi karnım zil çalarak Hong Kong sokaklarına atabildim. İlk durağım kaldığım otele de çok yakın olan meşhur, Temple Sokağı Akşam Pazarı oldu. Temple Akşam Pazarı; Kowloon Bölgesi’nin ana caddelerinden biri olan Nathan Yolu ile Jordan Yolu’nun kesiştiği çok merkezi bir yerde yer alıyor.

Devamı İçin
Gurme, Seyahat

Uzak Doğu Macerası; Hong Kong 1. Gün

Gece 01.00 uçağı, yaklaşık 10 saatlik upuzun bir yol beni bekliyor ama olsun, heyecan dorukta, zira istikamet önce Hong Kong, sonra Bangkok son olarak da Singapur. Uçak yolculuklarını da sayarsam bu 10 günlük Uzak Doğu macerası için heyecan duymamak imkansız.

Devamı İçin