kapadokya Rehberi

Seyahat

Kapadokya Denince Akla İlk Gelen 10 Yer

Kapadokya’nın eşsiz coğrafyası küçükten büyüğe herkesi etkilemeyi başarıyor. Ihlara Vadisi, Göreme Açık Hava Müzesi, Paşabağ, Güvercinlik Vadisi, Derinkuyu Yeraltı Şehri, Devrant Vadisi, Üç Güzeller, Uçhisar, Kızılçukur Vadisi… Yani masalsı bir dünya yaratan peribacaları, gizemli yeraltı şehirleri, tablo gibi gün batımları, halılar, çömlekler, müzeler ve dahası burada sizi bekliyor.

Devamı İçin
Seyahat

Mistik Masallar Diyarı: Kapadokya

En az 4000 yıllık bir tarih ve her yüzyılda artan bir ihtişamla cazibesini yükselten Kapadokya… Yer altı kentleri, mucizevi doğal yapıları, dünyanın en önemli medeniyetlerinin bıraktığı eserler ve muhteşem manzaralarıyla, bambaşka bir deneyim sunar.

Devamı İçin
Seyahat

Kapadokya’da Doğanın İzinde

Kapadokya’nın eşsiz doğasına tanık olmayan kalmasın! Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ’ın püskürttüğü lav ve küllerin 60 milyon yıl öncesinden bugüne kadar yağmur ve rüzgar ile aşınmasıyla ortaya çıkan Kapadokya, muhteşem doğasıyla herkesi büyülüyor.

Devamı İçin
Alışveriş, Gurme, Seyahat

Kapadokya’nın Alışveriş Yapılacak En Renkli Çarşı ve Pazarları

Kapadokya’ya gelip de yöresel lezzetlerden alıp, eve götürmemek olmaz. Hele ki başka hiçbir yerde bulamayacağınız özel mamuller varsa… Bu özel lezzetleri çarşı, pazarda bulunanlar bir de çarşı pazarda bulunamayanlar diye ikiye ayırmak gerekir. Öncelikle her yerde bulunmayan, yapımı zahmetli, ne yazık ki yapanı da az kalanlarla başlayalım.

Devamı İçin
Gurme, Seyahat

Doğanın Anadolu’ya En Güzel Armağanı Kapadokya’da Ne Yenir?

Bir önceki yazımda Kapadokya’nın “meşhur” testi kebabının bölge ile hiçbir alakası olmadığını yazmıştım. Evet doğru, testi kebabı ne eski kaynaklarda yer alıyor, ne de yerli halk tarafından evlerde yapılıyor. Testi kebabının Kapadokya yemeği olmadığını ilk olarak Arif Özata’dan öğrendim. Arif Usta, Kapadokya Aşçılar Derneği Başkanı, aynı zamanda Ürgüp’te yer alan Taş Saray Otel’in baş aşçısı.

Devamı İçin
Gurme, Seyahat

Kapadokya Yemek Kültürünün Tarihsel Gelişimi

Günümüzde Kapadokya denildiğinde Nevşehir, Avanos,Ürgüp, Göreme, Zelve, Uçhisar ile Soğanlı Vadisi ve daha bilinen Ihlara Vadisi akla gelmektedir. Oysa ki Kapadokya çok daha geniş bir alana yayılır. Güney sınırı Toros Dağları, Kuzey Sınırı Karadeniz yakınlarıdır. Yeşilırmak ve Kızılırmak’ı içeren bir coğrafi konumdadır. Kapadokya kesinlikle Peribacaları’ndan fazlasıdır.

Devamı İçin
Seyahat, Tuğçe Sızan, Yazarlar

Güzel Atların, Perilerin ve Mucizelerin Diyarı Kapadokya’da Üç Gün

Bazen, yorulmadan dinlenemiyor insan. Hayatındaki rutini kısacık bir süreliğine de olsa kırmadan, yerinden kımıldamadan, uzaklaşmadan hayatın stresinden arınamıyor. Biz geçtiğimiz Kurban Bayramı’nda farklı bir şeyler yapıp yola koyulma kararı aldık, bayram döneminde trafiğin sıkışık, her yerin kalabalık olacağı gibi birçok yersiz olumsuzlamaya kulak asmadan… Adım attığımız andan itibaren bizi etkisi altına aldı Kapadokya, üç günde bir ömre yetecek kadar güzel anı biriktirdik.

Devamı İçin
Seyahat

Dört Mevsim Kapadokya

Kapadokya her sezon farklı tatlar sunan nadir yerlerden. Kışın vadinin karlarla kaplı görünümü, başka bir dünyaya ait gibi. İlkbaharda ise tüm doğa canlanırken gökyüzü muhteşem ışık oyunlarıyla baş döndürüyor. Kıştan ilkbahara geçerken Kapadokya’nın konaklama alternatiflerinden sizler için seçtiklerimize göz atmaya ne dersiniz?

Devamı İçin