İstanbul Rehberi

İstanbul'da Turist Olma Zamanı: İstanbul'da Gezilecek Muhteşem Yerler
Çağla Açıkgöz, Seyahat, Yazarlar

Sadece Yaşamak Yetmez İstanbul’da, Şimdi Turist Olma Zamanı!

Birçok sebepten dolayı zaman zaman İstanbul’dan kaçmak istesek de bir yanımız hep tutkundur bu şehre.

Sahilde gün batımı eşliğinde yaptığımız yürüyüş geliverir aklımıza ya da belki boğaz manzarasına bakarken hayal kurduğumuz o gün, bir vapur, birkaç martı…

İşte böyle bir an olur, İstanbul’a dair tüm şikayetlerinizi unutuverirsiniz. Hala hiç gidip görmediğiniz yerleri olduğu aklınıza gelir.

Devamı İçin
Eğlence, Seyahat

İstanbul’da Yaz Aylarında Yapılması Geren 6 Aktivite

Her mevsim bir başka güzel İstanbul! Yazın üşümez, kışın terlemez  ve her daim enerjik… İstanbul’un bu enerjisinden ilham alın ve “Çok sıcak yok da nem var nem!” söylemlerini bir kenara bırakın. Güneşli İstanbul’un size sunduğu seçeneklere odaklanın. Bu yazı İstanbul’da geçireceklere ve İstanbul’u ziyaret edecek olanlara birkaç önerimiz var.

Devamı İçin
Gurme, Seyahat

İstanbul’un En İyi Kahvaltı Mekânları

Milletçe kahvaltıyı çok severiz. “Kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı.” diyen Cemal Süreya’ya hak verirken, kafamızı sallar ve çatalımızı zeytinlere daldırırız. Çünkü kahvaltı bizim için yenilenme, huzur ve lezzet demek. Özellikle pazar günleri reçel daha bir tatlı, kaymak daha kıvamlı, bal daha bir bal olur sanki. Bu yüzden, bizi bu kadar mutlu eden kahvaltının hakkını verecek, lezzetli kahvaltı mekânlarına ihtiyacımız olacaktır. Neyse ki biz o mekânları tanıyoruz.

Devamı İçin
Seyahat

Bir Acı Kahve Almaya Geldik Moda’dan

Moda güzeldir, hem de çok güzeldir. Kalamış’tan ‘’Bir Tatlı Huzur’’ almaya gidildiği gibi, Moda’ya da nefes almaya, ilham almaya, huzur almaya gidilir. Çoçukluğumdan beri, en sevdiğim İstanbul semtlerinden biridir Moda. Park problemi bitmez ezelden beri belki ama samimidir dar sokakları, dar sokaklarında yaşayan sakinleri.

Devamı İçin
Çağla Açıkgöz, Seyahat, Yazarlar

İstanbul’un Buram Buram Sanat Kokan 5 Güzide Müzesi

Hayal gücünün yarattığı renkler, çizgiler, sesler, hareketler… Sanatçının elinde unutulmaz bir esere dönüşen başka başka detaylar… Bazen hislerimize tercüman olan, bazen bizi düşündüren ve bambaşka bakış açılarına ulaştıran, bazen sadece baktıkça, dinledikçe içimizin açıldığı sanat eserleri; insana özgü duygu ve düşüncelerin dışa vurumu… İşte sanatın gücü!

Devamı İçin
Seyahat

İstanbul’un Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Semti

Tarihi, eğlencesi, manzarası, aktiviteleri, insanları… İstanbul’a nereden bakarsanız bakın, ayrı bir güzellik yakalarsınız. Ancak şehrin bazı yerleri vardır ki, güzel olmaları için hiçbir şey yapmalarına gerek yoktur, sadece varlıklarıyla bile İstanbul’a renk katarlar. Gidelim, görelim, tadına bakalım diye, İstanbul’un görülmesi gereken semtlerini bir araya topladık.

Devamı İçin
Gurme, Seyahat

İstanbul’un Lezzet Durakları

Sayısız kültüre ev sahipliği yapan İstanbul’un güzellikleri sofralara da taşmış. Kendine özgü yemekleri, tesadüfen bulunmuş tarifler, yöresel lezzetlerin büyükşehirde yeniden şekillenmesiyle oluşmuş enteresan tatlar… Gizli saklı olduklarını zannetmeyin, kendi reklamlarını yapmaya ihtiyacı olmayan yerler buralar. Müdavimleri bellidir. Kulaktan kulağa, nesilden nesle yayılan ve en özel lezzetlere imza atan bu mekanlarda bir tabak yemek yemeden İstanbul’u keşfetmiş sayılmazsınız.

Devamı İçin
Seyahat

İstanbul’dan Yükselen Tarih Kokusu

Engin surları geçip Arnavut kaldırımlı sokaklarda yürürken, taş bir duvarın arkasında eski bir saray ve tarihi köprünün üstünde balık tutanları görürsünüz. Tam o tarafa doğru yürürken yolunuzu eski bir çeşme keser. Suyun geldiği yerde binlerce yıllık bir sarnıç, biraz ötesinde ise kutsal emanetlerin saklı olduğu bir müze bulursunuz. Şaşırmayın. Burası İstanbul.

Devamı İçin
Alışveriş, Eğlence, Gurme, Seyahat

İstanbul’u Sevmek İçin 10 Neden

Bir aşk ve nefret ilişkisi İstanbul ile İstanbullular arasındaki… Trafiği, kalabalığı, keşmekeşi, pahalılığı, çevresel ve kentsel sorunları… Şikayet edecek ne çok şey var değil mi? Ama öte yandan Boğaz’ı, tarihi mirası, kozmopolitliği, güzellikte birbiriyle yarışan semtleri, konakları, sokak lezzetleri, kedileri, vapurları… Saymakla bitmeyecek kadar fazla güzelliğiyle kendine bağlıyor herkesi bu yedi tepe üstüne kurulu güzeller güzeli şehir.

Devamı İçin
Seyahat

İstanbul’daki Bizans Hazineleri

Dünyanın en eski kentlerinden biri İstanbul… Binlerce yıl öncesine uzanan tarihinde yüzyıllar boyu farklı uygarlıklara ev sahipliği yapmış, imparatorlukların başkenti olmuş, hepsinden farklı kültürel izler taşıyarak bugünün en kozmopolit şehirlerinden birine dönüşmüş. Bu yüzden İstanbul’a nereden bakarsanız bakın, geçmiş zamanların ruhunu taşıyan eserler çıkar karşınıza. İstanbul’un güzeller güzeli karakterini belirleyen tarihi yapıların büyük bir bölümü de Doğu Roma, nam-ı diğer Bizans İmparatorluğu’ndan kalma eserler…

Devamı İçin
Seyahat

İstanbul’daki Karadeniz Köyleri

Marmara Denizi’nin Karadeniz’le kesiştiği sulara eşlik eden kıyılardaki köylerde “Karadeniz’in yeşilini bulacaksınız.” desek ne dersiniz? İstanbul’un Avrupa yakasında, Karadeniz’e bakan kıyılarda konumlanmış bu köyler doğaları, mutfakları ve sımsıcak halkları ile o Karadeniz’in alışkın olduğunuz samimi ve doğal tavrını yansıtıyor.

Devamı İçin