İnci Özay Hatipoğlu

Gurme, Seyahat

Patlıcanlı Kıymalı Yumurta

İspanya’da yumurta, günün her saati yenen ve başta tatlılar olmak üzere birçok tarifte ana ürün olarak kullanılan önemli bir malzeme. Bizim yemek kültürümüzde önemli bir yer teşkil eden ve kimilerince günün en sevilen öğünü olan kahvaltı, İspanya’da genellikle kahve ve basit bir pastane mamulü ile geçiştiriliyor.

Devamı İçin
Gurme, Seyahat

İki Göz Yumurta Üzeri Beyaz Trüf

Bir ay sonra bu zamanlar… Sonbaharı iyiden iyiye hissedeceğimiz ekim ayının başlarında, cömert doğa, sunduğu en leziz ürünlerden birini doğuracak; beyaz trüf mantarı… Ekim-kasım aylarında, toprak altında bitiveren beyaz trüf mantarı, İtalya’nın kuzeybatısında bulunan, Piemonte Bölgesi’nde çıkıyor.

Devamı İçin
Gurme, Seyahat

Güzel Ada’da Şimdilik Son Durak

Katanya’nın yaklaşık 50 km kuzeyinde yer alan büyüleyici güzellikteki Taormina; deniz seviyesinden 205 metre yükseklikte, tepeye kurulmuş, İyon Denizi’ne kuş bakışı bakan, minicik bir kasaba. Daracık sokakları, şık restoranları, pahalı butikleri ile Sicilya’nın en turistik yeri olan Taormina’nın en güzel zamanı; mayıs, haziran, eylül ve ekim ayları oluyor.

Devamı İçin
Gurme, Seyahat

Sicilya 1 – Palermo Sokak Yemekleri

Sabah 06.55 uçağı için gözlerimi açmakta zorluk çekiyor olsam da tam 2 saat sonra Katanya-Sicilya’da olacağım gerçeği, 5 bardak kahve içmişim etkisi yaratıyordu. Heyecanımı, kızgın Sicilya güneşinden korunmak için taktığım şapkanın altında gizlemeye çalışsam da hızlı hareket edişim beni ele veriyordu.

Devamı İçin
Gurme, Seyahat

Chef’s Restaurant

Rixos Premium Belek içinde bulunan en özel a la carte restoranlarından biri hiç kuşkusuz Le Chef’s. Le Chef’s Restaurant’ın başında gencecik bir şef çalışıyor, ismi Onur Yıldırım. Buraya geldiğinizde menüden bakıp sipariş vermiyorsunuz, mevsime göre değişen 7 yemeklik bir tadım menüsü deneyimliyorsunuz.

Devamı İçin
Gurme, Seyahat

Hong Kong/Coco Espresso ve Sheung Wan Market

Kanton mutfağının en iyi örneklerinden biri olan karidesli wonton noodle’u yediğim, Tsim Chai Kee sonrası, artık her şeyden önce leziz bir kahveye ihtiyacım vardı. Hong Kong, geleneksel çay evlerinin dışında, özellikle son 10 senedir butik kahve dükkanları ile de meşhur bir şehir.

Devamı İçin
Alışveriş, Gurme, Seyahat

Hong Kong / Temple Sokağı Akşam Pazarı

Otele yerleşmemin ardından, sonunda saat 19.00 civarı kendimi karnım zil çalarak Hong Kong sokaklarına atabildim. İlk durağım kaldığım otele de çok yakın olan meşhur, Temple Sokağı Akşam Pazarı oldu. Temple Akşam Pazarı; Kowloon Bölgesi’nin ana caddelerinden biri olan Nathan Yolu ile Jordan Yolu’nun kesiştiği çok merkezi bir yerde yer alıyor.

Devamı İçin
Gurme, Seyahat

Uzak Doğu Macerası; Hong Kong 1. Gün

Gece 01.00 uçağı, yaklaşık 10 saatlik upuzun bir yol beni bekliyor ama olsun, heyecan dorukta, zira istikamet önce Hong Kong, sonra Bangkok son olarak da Singapur. Uçak yolculuklarını da sayarsam bu 10 günlük Uzak Doğu macerası için heyecan duymamak imkansız.

Devamı İçin
Gurme, Seyahat

Lezzet Bir Çiftlik Kadar Yakın

Orhan Veli’nin meşhur şiirindeki gibi; “beni bu güzel havalar mahvetti’’ zamanları sonunda İstanbul’a da geldi. Kimse şairin dediği gibi eve ekmek götürmeyi unutmasın tabi ama uzun kış günlerinden sonra bu limonata gibi ılık, bol güneşli ve taze kokulu havaların da tadını çıkarmak herkesin hakkı. Peki bu güzelim havalara alabildiğine yeşil çayır çim, masmavi bir gökyüzü, kuş cıvıltıları, tamamı doğal ve organik yemekler, taze sütler, kaymaklar, serbest dolaşan tavukların yumurtaları, taş fırından oracıkta çıkmış dumanı üzerinde ekmekler, mis kokulu zeytinler, peynirler, çayırda doğal olarak beslenmiş, kuzular, keçiler, gölgede bir şezlong, merakla okunmayı bekleyen kitaplarınız, üzerine baldan tatlı sohbet ve muhabbet eşlik etse güzel olmaz mı?

Devamı İçin
Gurme, Seyahat

Duyduk Duymadık Demeyin Kuzugöbeği Avına Çıkıyoruz!

En sevdiğim yabani mantar cinsi olan morel, diğer adıyla kuzugöbeği (Morchella esculenta); Morchellaceae familyasından, yenilebilen çok değerli bir mantar türüdür. Mevsimi bölgesel olarak değişiklik gösterse de, nisan ortasından mayıs ortasına kadar kısa bir zamandır. Nisanda ne kadar çok yağmur yağarsa, o kadar fazla kuzugöbeği biter çam ormanlarında.

Devamı İçin