Hindistan

Begüm Akkaya, Seyahat, Yazarlar

Dünyanın En Renkli Şehirleri

Her şehrin yerleşim düzeni, mimarisi, tarihi ve renkleri birbirinden farklı olduğu için uzun seneler içinde yaşam şartlarına göre oluşan şehir kültürleri, bazı bölgelerde rengarenk bir tabloya dönüşüyor.

İç bunaltıcı binaların arasında yaşamak sizi sıkıyorsa ve gri bir gökyüzüne değil, masmavi bir gökyüzüne bakmak istiyorsanız; dünyanın en renkli şehirleri, tatil rotanızda sıra dışı bir seçim yapmanıza yardımcı olabilir.

Devamı İçin
Seyahat

Gizemiyle Şaşkına Çeviren Büyüleyici Hint Sarayları

Hint felsefeleri, efsaneleri, inanışları, dansları… Şu ana kadar Hindistan’ın her şeyi dikkatimizi çekti. Bize çok uzak olan coğrafya, belki de bu yüzden bize yakın geldi. Zenginin çok zengin olduğu Hindistan’ın bu özelliği kökenlerinden geliyor. Babür ve Rajpu Hanedanları sayesinde oluşturulan görkemli saraylar, bu tezin en iyi kanıtı.

Devamı İçin
Seyahat

Yaşanması Gereken 8 Kültürel Deneyim

Dünyanın her köşesinde birbirinden farklı insanlar, kendilerine has kültürleriyle bambaşka hayatlar yaşıyor. Sofraya konan bambaşka yemeklerle, oynanan çok farklı bir oyunla, değişik tedavi yöntemleriyle veya herhangi bir zanaatla kültür mozaikleri kendini gösteriyor.

Devamı İçin
Seyahat

20’li Yaşlardan Önce Gezilecek 20 Seyahat Noktası

Gençlik enerjisi, keşfetme isteği ile birleşir. Bu istek elinize bir uçak bileti, harita ve bir valiz tutuşturur. En güzel yaşları dünyanın en güzel yerlerinde geçirmek varken, bu isteği neden geri çevirelim? Yıllar sonra geriye dönüp bakacağınız ilk gençlik anılarınıza ev sahipliği yapacak olan bu kentler, size çok şey katacak. Bir Cahit Sıtkı Tarancı şiirine konu olmadan, bu deneyimleri yaşamak için acele edin!

Devamı İçin
Cansu Yıldız, Seyahat, Yazarlar

Düşük Bütçeyle Gidebileceğiniz Egzotik ve Büyüleyici Ülkeler

Tüm yıl para biriktirip izin günlerinizde tatil için çok güzel bir yerlere gitmek istiyorsunuz ve o sırada aklınızı kurcalayan soru muhtemelen şu oluyor: hem etkileyici güzellikte hem de hayat şartlarının ucuz olduğu bir yer var mı? Cevap, evet.

Sizin için, doğal güzelliklere doyup, kafanızı boşaltabileceğiniz, huzur ve dinginlik dolu adresleri ve renkli gece hayatının olduğu eğlenceli yerleri araştırdım. Tabii hepsinin ortak özelliği çok ucuz olmaları.

Devamı İçin
Seyahat

Hindistan’a Yola Çıkmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

“Gideceğim Hindistan’a, 3 ay gelmeyeceğim. Hem ucuzmuş da.’’ cümlesini ya söylemiş ya da duymuşsunuzdur. Gidenlerin anlatmaya doyamadığı, anlatılırken kısa çaplı bir “Ayna” belgeseli çektiğimiz Hindistan, hiç kuşkusuz ki kültürü ve mistik havasıyla aklımızın bir köşesinde bir kaçamak ihtimali için duruyor.

Devamı İçin
Gurme, Seyahat

Hindistan’ın Sokak Lezzetleri

Filmleriyle hüzünlendirirken güldüren, ağlarken birden dans ettiren ülke Hindistan’dan bahsederken sıradanlıktan bahsetmek olmaz. Her ne kadar yıllar boyunca sömürge bir ülke olmuş olsa da her alanda kültürüne sıkı sıkı sarılmış ve kültürünü dünyaya duyurmaktan çekinmeyen sıra dışı ülke…

Devamı İçin
Seyahat

Dünyanın Çatısı Himalayalar

Yaklaşık 50 milyon yıl öncesinde başlıyor Himalayalar’ın yolculuğu… Süper kıta önce ikiye sonra yediye ayrılırken Himalayalar da dünya üzerinde kendine bir yer edinmeye başlıyor. Bugün Hindistan olarak bildiğimiz bölge milyonlarca yıl öncesinde Avustralya’dan koparak Asya’ya yaklaşmaya hatta çarpmaya başlıyor ve günümüzde bile yılda 6 milimetre yükselmeye devam eden kıta yamaçları, Himalayalar’ın bugünkü sırrına ev sahipliği yapıyor.

Devamı İçin