Barselona

Seyahat, Tuğçe Sızan, Yazarlar

Avrupa Tatilini Kışın Yapmanız İçin 5 Neden

Yağmur, çamur, soğuk, kar… Böyle sıralayınca insanın evden çıkası gelmiyor değil mi? Ama sizi oturduğunuz yerden kaldırıp, kışın Avrupa’yı gezmeye ikna edecek birçok sebep var. Tabii ki ocak ayında -10 derece sıcaklıkta Moskova’yı ya da Oslo’yu gezmek kulağa çok cazip gelmeyebilir ama Roma, Paris, Amsterdam, Berlin ya da Antalya’nın Katalan ikizi Barselona’yı kışın ziyaret etmek için size mantıklı 5 neden sunuyorum.

Devamı İçin
Seyahat

20’li Yaşlardan Önce Gezilecek 20 Seyahat Noktası

Gençlik enerjisi, keşfetme isteği ile birleşir. Bu istek elinize bir uçak bileti, harita ve bir valiz tutuşturur. En güzel yaşları dünyanın en güzel yerlerinde geçirmek varken, bu isteği neden geri çevirelim? Yıllar sonra geriye dönüp bakacağınız ilk gençlik anılarınıza ev sahipliği yapacak olan bu kentler, size çok şey katacak. Bir Cahit Sıtkı Tarancı şiirine konu olmadan, bu deneyimleri yaşamak için acele edin!

Devamı İçin
Seyahat

Avrupa’da Görülmesi Gereken 10 Muhteşem Şehir

Avrupa’yı gezmek birçoğumuzun hayali… Rönesans’ın merkezi Floransa, Gaudi’nin mimari dehasıyla renklenen Barselona, Birleşik Krallık’ın gösterişli başkenti Londra, bugün hala Orta Çağ tarzını yansıtan Prag, yılın her döneminde ziyaretçi akınına uğrayan Amsterdam, ölümsüz şehir Roma, Macaristan’ın başkenti Budapeşte, eşsiz doğası ve tarihiyle Saraybosna, aşıklar şehri Paris, Rusya’nın Avrupa’ya açılan penceresi St. Petersburg…

Devamı İçin
Seyahat

Klişelere Bulaşmadan Romantik Olabileceğiniz Şehirler

Bir şehrin romantik olması için mutlaka başkalarının oraya romantik demesine gerek yok. Sevgilinizle veya eşinizle gittiğiniz her yeri romantikleştirebilme şansınız var. Paris, Venedik gibi en meşhur romantikleri değil, dünyanın en güzel şehirlerini romantikleştirmenin yollarını anlattık. Aşk dolu bir seyahat için bu infografiğe ihtiyacınız var.

Devamı İçin
Seyahat

Dünyanın En Lezzetli Çikolataları

Kakao ağacının tohumlarının işlemden geçirilmesiyle elde edilen çikolata, eskiden şifa kaynağı olarak kullanılıyordu. Yaklaşık 1500 yıllık bir geçmişe sahip olan bu besin, şimdilerde hemen hemen herkesin vazgeçilmez lezzet kaynakları arasında yer alıyor.

Devamı İçin
Seyahat

Avrupa’nın Sıcakkanlı Güzeli: İspanya

Konuşmayı çok seven dost canlısı insanları, boğa güreşleri, muhteşem müzeleri ve 50 milyonluk nüfusuyla Avrupa’nın ikinci büyük ülkesi İspanya.

Şehirlerin arasında dev tarım bölgeleri var, aralarına da küçük sevimli köyler sıkıştırılmış.

Devamı İçin
Eğlence, Seyahat

Avrupa’yı Gezmeyen Kalmasın!

Gezmek için en keyifli zamanlardan biri de öğrencilik yıllarıdır. Arkadaşlarla sözleşip, sırt çantalarını doldurup, trene atladığınız gibi dünyayı dolaşmak istiyor ama malum öğrenci bütçesi ya da çeşitli ekonomik sıkıntılardan dolayı çok da özgür olamıyorsanız, masrafları azaltmanın en önemli yollarından birinin de vizesiz ülkelere ziyaret etmek olduğunu hatırlatmak isteriz. Dünyanın pek çok noktasına yapabileceğiniz vizesiz seyahatlere Avrupa’nın keyifli destinasyonlarından başlamak isterseniz, listemiz size ilham verebilir.

Devamı İçin
Gurme, Seyahat

Tapasdan Fazlası

Akdeniz’in kendine has, cıvıl cıvıl şehri Barcelona denildiğinde ilk akla gelenleri sayacak olursam hiç şüphesiz ki; Gaudi ve eserleri, Picasso ve gençliği, La Rampla ve eşrafı, Barceloneta ve plajları, tapas ve deniz mahsulleri bildiğimiz listelerin ilk beşinde yer alır.

Devamı İçin
Konuk Yazarlar, Seyahat, Yazarlar

Saffet Emre Tonguç’un Kaleminden Gaudi’nin Barselonası…

80’lere imzasını atmış gruplardan biri olan Alan Parsons Project’in o yıllarda dinlediğim bir şarkısından çok etkilenmiştim. “Yolların bizi nereye götüreceğini kim bilebilir ki?” diyordu sözler, ardından da ‘La Sagrada Familia’ diye devam ediyordu. Aklımın bir karış havada olduğu o zamanlar ne Gaudi’den haberim vardı ne de dillere destan eserlerinden.

Devamı İçin
Eğlence, Konuk Yazarlar, Seyahat

Saffet Emre Tonguç ile Barselona Sokaklarında Renkli Bir Yolculuk

Barselona, İspanya’nın 17 özerk bölgesinden biri olan Katalanya’nın başkenti. Barselona deyince akla, yaşamın tadını çıkarma konusunda uzman insanlar, Akdeniz cıvıltısı, tapas barlar, La Rambla’da piyasa yapan yığınlar ve şehrin adeta sembolü olan La Sagrada Familia (Kutsal Aile) Katedrali geliyor. Güneşin yıl boyunca ısıttığı, doğanın cömertçe davrandığı bu kent 1992 Olimpiyatları dolayısıyla yapılan makyajın ardından, dünyanın en güzel şehirleri arasında kendine sağlam bir yer edindi.

Devamı İçin
Seyahat

Barselona’da Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer

Katalan kültürünün harikalar diyarı Barselona; rengarenk sokakları, Gaudi’nin izlerini hala taşıyan muhteşem yapıları ve enfes lezzetleriyle unutulmaz bir yolcuğun ucunda ziyaretçilerini bekliyor. Eğer sizin de şu sıralar aklınızda bir Barselona yolculuğu yapmak varsa şehrin güzel yüzüyle tanışmadan önce Barselona’da mutlaka yapılması gereken şeyler listemize göz atmadan yola çıkmayın.

Devamı İçin
Gurme, Seyahat

Barselona’nın Tadı Nasıl Çıkar?

Barselona’yı görmek için neden çok… Tarihin eskitemediği gotik yapıların Gaudi’nin çılgın mimari eserleri ile buluştuğu sokakları, renkli sanat galerileri, eşsiz plajları, eğlenceli geceleri, tutkulu flamenko dansçıları… Her bir ayrıntısında ziyaretçilerine özgün güzellikler sunuyor şehir. Ama Barselona’nın tadını gerçek anlamda çıkarmak isterseniz bolca Akdeniz, Endülüs ve Arap kültürünün izlerini taşıyan Katalan mutfağının en güzel örneklerini önünüze seren lezzetlerini de es geçmeyin deriz!

Devamı İçin