Avrupa

Seyahat, Tuğçe Sızan, Yazarlar

Avrupa Tatilini Kışın Yapmanız İçin 5 Neden

Yağmur, çamur, soğuk, kar… Böyle sıralayınca insanın evden çıkası gelmiyor değil mi? Ama sizi oturduğunuz yerden kaldırıp, kışın Avrupa’yı gezmeye ikna edecek birçok sebep var. Tabii ki ocak ayında -10 derece sıcaklıkta Moskova’yı ya da Oslo’yu gezmek kulağa çok cazip gelmeyebilir ama Roma, Paris, Amsterdam, Berlin ya da Antalya’nın Katalan ikizi Barselona’yı kışın ziyaret etmek için size mantıklı 5 neden sunuyorum.

Devamı İçin
Seyahat

İstanbul’un En Güzel 8 Koşu Rotası

Koşu sadece yaz aylarında yapılır diye bir kural yok! Kimileri yazın fit olmak için koşar, kimileri sağlık için koşar, kimileri ise doğuştan sporcudur koşar. Herkesin koşmak için bir nedeni vardır elbet. Siz bu saydıklarımdan hangi gruba giriyorsunuz bilmem ama koşmak için bir bahane bulun ve İstanbul’un en güzel rotalarında koşmaya başlayın!

Devamı İçin
Begüm Akkaya, Seyahat, Yazarlar

Sonbahar Tatilinde Gidilebilecek Alternatif Rotalar

Yaz aylarının sıcaklarında gezemeyenler ya da yaz aylarında tatile doyamayanlar burada mı? Sonbaharın gelmesi, tatilin bittiği anlamına gelmiyor. Deniz, kum ve güneş geride kalmış olabilir ama hala gezmeye doyamadıysanız ve zamanınız da varsa geriye sadece pasaport ve vizenizi alıp yola koyulmak kalıyor.

Sonbahar demek hem daha uygun hem de daha az kalabalık tatil anlamına geliyor. Ben de sizin için sonbahar tatilinde gidebileceğiniz alternatif seyahat rotalarını derledim.

Devamı İçin
Seyahat

Avrupa’da Görülmesi Gereken 10 Muhteşem Şehir

Avrupa’yı gezmek birçoğumuzun hayali… Rönesans’ın merkezi Floransa, Gaudi’nin mimari dehasıyla renklenen Barselona, Birleşik Krallık’ın gösterişli başkenti Londra, bugün hala Orta Çağ tarzını yansıtan Prag, yılın her döneminde ziyaretçi akınına uğrayan Amsterdam, ölümsüz şehir Roma, Macaristan’ın başkenti Budapeşte, eşsiz doğası ve tarihiyle Saraybosna, aşıklar şehri Paris, Rusya’nın Avrupa’ya açılan penceresi St. Petersburg…

Devamı İçin
Seyahat

Dünyayı Gezmeye Nereden Başlamalı?

İstanbul’da yaşayan veya ziyarete gelmiş her kişinin, en az bir kere duyduğu cümledir: “İşte şurası da Avrupa kıtası.” Sahilden bakarken gördüğünüz yer gerçekten Avrupa olabilir ama vapura atlayıp da karşıya geçtiğinizde hiç de yeni bir kıtaya gelmiş gibi hissedemezsiniz. Sokaklar, insanlar, konuşulan dil, renkler, mimari yapılar, dükkanlar… Hepsi birbirinin aynı gözükür. Ve içinizden geçirirsiniz, “Ben dünyayı gezmek istiyorum.”

Devamı İçin
Seyahat

“Beni De Sürsünler!” Diyeceğiniz Eskilerin 5 Sürgün Cenneti

“Niye sürgün edileyim, alırım biletimi, yaparım rezervasyonumu, gider mis gibi bir hafta tatilimi yapar dönerim” diyorsunuz. Siz de haklısınız tabii ama biraz hayal gücünüzü kullanın ve kendinizi o insanların yerine koyun istiyoruz. Bir suç işlediniz ve cezanız ömrünüzün sonuna kadar Bodrum’da, Malta’da ya da Rodos’ta yaşamak! Mecburiyetler can sıkıcıdır da bu da mı can sıkıcı?

Devamı İçin
Eğlence, Seyahat

Gençlik Filmi Tadında Bir Tatil

Gençlik bu, değerini bilmek lazım. Arkadaşlarla geçirilecek tatilin tadı da eğlencesi de başka olur malum. Uzun zamandır beklediğiniz tatilinizi arkadaşlarınızla beraber özel konsept otellerde, pansiyonlarda geçirdiğinizi ya da tası tarağı ve elbette çadırınızı toplayıp doğayla haşır neşir bir kampta geçirdiğinizi düşünsenize. Arkadaşlarınızla beraber gençlik filmlerine taş çıkaracak, ilerde her yeni arkadaş ortamında ballandıra ballandıra anlatacağınız, eğlence dolu bir tatil için ambiyansı ve konsepti özel 10 tatil mekanı huzurlarınızda.

Devamı İçin
Seyahat

Otel Rezervasyonundan Yaş Tahlili

Kendi kendinize, oturduğunuz yerde basitçe uygulayabileceğiniz bir “Acaba yaşlanıyor muyum?” testinin ardından size yurt dışı otelinizi seçerken dikkat etmeniz gerekenlerden bahsedeceğiz. Ama önce test! Çünkü bazı maddeler bu testin sonucuna göre önem kazanacak. Şimdi hemen şu soruya içinizden cevap verin: Tatilinizi başından sonuna kadar hayalinizde canlandırdığınızda, her bir detayını ayrı ayrı kafanızda kurguladığınızda, az ve çok para harcayacağınız şeyleri sınıflandırdığınızda, kalacağınız otel, bu hayal içinde ne kadar detaylı bir yer kaplıyor?

Devamı İçin
Seyahat

Cam Kenarı Değil, Koridor!

Geçtiğimiz yıl 750 bini aşkın misafirini yurt içinde ve yurt dışında ağırlayan Etstur, Türkiye’de tatilin röntgenini çekti. Tatile çıkma planlarının yapılmaya başlandığı andan itibaren dönüşe kadarki süreçte, tatilcilerin tercihleri ve tüketim alışkanlıklarında ne gibi değişimler yaşandığını ayrıntılarıyla sunan infografikte oldukça dikkat çekici bilgiler yer alıyor.

Devamı İçin
Seyahat

5 Gizli Avrupa Köyü

Avrupa’nın büyük kentlerinden, ışıklı caddelerinden, lüks mağazalarından, hareketli yaşantısından biraz uzaklaşıp köylerini keşfetmeye ne dersiniz? Sizin için Eski Kıta’nın gizli kalmış beş sevimli köyünü yakından inceledik.

Devamı İçin