Almanya

Gurme, Seyahat

Yemek İçin Gezenlere Dünyaca Ünlü Yemek Müzeleri

Çoğu insan için yeni yerler görmek, yeni tatlar keşfetmek anlamına gelir. Bir ülkenin kültürünü tanımak ve tarihi hakkında bilgi edinmek için gezilen müzeler, aynı zamanda bölgelerin özel lezzetlerine de ev sahipliği yapabiliyor.

Yaşamımız boyunca çeşitli yemekler yaptık ve sevdiklerimizle bu tatları paylaştık ya da sadece kendimize sakladık. Sebzelerin, meyvelerin ve içeceklerin zaman içerisinde gelişimine şahitlik ettik.

Devamı İçin
Begüm Akkaya, Seyahat, Yazarlar

Sonbahar Tatilinde Gidilebilecek Alternatif Rotalar

Yaz aylarının sıcaklarında gezemeyenler ya da yaz aylarında tatile doyamayanlar burada mı? Sonbaharın gelmesi, tatilin bittiği anlamına gelmiyor. Deniz, kum ve güneş geride kalmış olabilir ama hala gezmeye doyamadıysanız ve zamanınız da varsa geriye sadece pasaport ve vizenizi alıp yola koyulmak kalıyor.

Sonbahar demek hem daha uygun hem de daha az kalabalık tatil anlamına geliyor. Ben de sizin için sonbahar tatilinde gidebileceğiniz alternatif seyahat rotalarını derledim.

Devamı İçin
Seyahat

Dünyanın En Görkemli 10 Şatosu

Dünyanın dört bir yanından en güzel şatolar, sadece mimari özellikleri ile değil, bulundukları yerlerle de peri masallarından fırlamış gibiler. Bu muhteşem yapılar, yalnızca sahiplerinin zenginliklerini yansıtmakla kalmıyor aynı zamanda günlerce süren kuşatmalara da dayanıp, içinde yaşayanların hayatlarını da kurtarıyorlardı.

Devamı İçin
Seyahat

Dünyanın En Lezzetli Çikolataları

Kakao ağacının tohumlarının işlemden geçirilmesiyle elde edilen çikolata, eskiden şifa kaynağı olarak kullanılıyordu. Yaklaşık 1500 yıllık bir geçmişe sahip olan bu besin, şimdilerde hemen hemen herkesin vazgeçilmez lezzet kaynakları arasında yer alıyor.

Devamı İçin
Seyahat

Almanya’nın 7 Harikası

Almanya deyince aklınıza kalabalık şehirleri, zengin müze ve sanat galerileri ve gelişmiş sanayisi geliyorsa henüz bilmediğiniz çok şey var demektir. Almanya’nın Kara Ormanları, Ren Nehri’nin mistik kıyıları, Bavyera Alpleri’nin görkemi kafanızdaki bilindik senaryoların hepsini silecek.

Devamı İçin
Nilay Kaya Gülcan, Seyahat, Yazarlar

Renkli Bir Yılbaşı Kartpostalı: Rothenburg

Almanya hakkında bildiğiniz, duyduğunuz, düşündüğünüz her şeyi ama her şeyi unutun! Çünkü bugün sizi o soğuk sokaklar ve puslu hava yerine Almanya’nın bir yerlerde sakladığı sımsıcak yüzüyle tanıştıracağım. Evet, evet şaka yapmıyorum. Almanya’nın Güneydoğu’su bildiğiniz Almanya değil! Bambaşka, renkli bir yılbaşı filminin seti gibi adeta…

Devamı İçin
Eğlence, Seyahat

Yükselen Trend: Nehir Turları

En gözde tatil trendleri arasında dikkat çeken nehir turları; tatil denilince aklına, bütün gün plajda yatıp denize girdikten sonra akşam balkonda okey oynamak ya da hadi bir “çılgınlık” yapıp gece kulübüne gitmekten çok daha fazla şey getirenler için bambaşka bir deneyim. Nehir turları ile yaşadığınız hissin eşi benzeri yok!

Devamı İçin
Seyahat

5 Gizli Avrupa Köyü

Avrupa’nın büyük kentlerinden, ışıklı caddelerinden, lüks mağazalarından, hareketli yaşantısından biraz uzaklaşıp köylerini keşfetmeye ne dersiniz? Sizin için Eski Kıta’nın gizli kalmış beş sevimli köyünü yakından inceledik.

Devamı İçin
Eğlence, Seyahat

Opera Binalarında Zaman Yolculuğu

Tarihi veya mitolojik bir efsaneyi drama eşliğinde ortaya koyan müziğin başrolde olduğu bir sahne oyunu opera… Rönesans’ın başladığı Floransa’da atılıyor tohumları ve ilk performansın sergilenmesi o kadar da kolay olmuyor. İlk operayı sahneye koymak için Yunan Trajedisi seçiliyor ve ona eşlik edecek müziğin belirlenmesi uzun tartışmalara yol açıyor. Sonunda Renucci tarafından yazılan, Peri tarafından 1594 yılında bestelenen Dafne adlı eser, sanat çevrelerinde adından bahsettiren ilk opera olmayı başarıyor.

Devamı İçin