Alaçatı

Çağla Açıkgöz, Eğlence, Seyahat, Yazarlar

Çeşme’yi ve Muhteşem Koylarını Keşfedin!

Eğer aşık olduğunuz manzaraları doya doya içinize çekmiş, anı doyasıya yaşamışsanız o yerlere tekrar dönmek bir göz kırpması kadar yakın… Daha geçenlerde Çeşme’deydik, ne de güzeldi gezmekten yorgun düşmek… Tatil hiç bitmeseydi, hep tatil olsaydı mesela… Güzel olurdu ama şimdilik anılarımızda harika bir tatil olarak yer etmiş bu maceranın hikayeleri ile canlandıracağız ruhumuzu.

Devamı İçin
Çağla Açıkgöz, Eğlence, Seyahat, Yazarlar

Tadına Doyulmaz Bir Çeşme Tatili!

Daha geçenlerde Çeşme’deydik, ne de güzeldi gezmekten yorgun düşmek… Tatil hiç bitmeseydi, hep tatil olsaydı mesela; güzel olurdu ama şimdilik anılarımızda harika bir tatil olarak yer etmiş bu maceranın hikayeleri ile canlandıracağız ruhumuzu. Eğer aşık olduğunuz manzaraları doya doya içinize çekmiş, anı doyasıya yaşamışsanız o yerlere tekrar dönmek bir göz kırpması kadar yakın.

Devamı İçin
Seyahat

Alaçatı İçin Son Sayım!

Yerler ayırtıldı, planlar yapıldı. Ilıca Plajı’nın hayallerini ve belki de sörf malzemelerinizi yanınıza aldınız ve şimdi Alaçatı’ya nasıl gidilir?” sorusunun cevabını arıyorsunuz. Tüm senenin yorgunluğunu atacağınız o mükemmel tatil artık çok yakınınızda.

Devamı İçin
Alışveriş, Gurme, Nilay Kaya Gülcan, Seyahat, Yazarlar

Tarihin Derinliklerine Saklanmış Ege Lezzetleriyle Yeniden Tanışma Festivali!

Mis kokulu çiçekler, lezzeti birbiriyle yarışan limonatalar, renk renk tezgahlar, envai çeşitte reçeller, taze köy yumurtaları, anne kokusu sinmiş börekler, damla sakızlı kurabiyeler ve her derde deva birbirinden özel otlar… 6. Alaçatı Festivali için kurulan stantlar öyle renkliydi ki sadece ot festivali demek haksızlık olur!

Devamı İçin
Gurme, Seyahat

Alaçatı’nın En Renkli Mekanları, En Lezzetli Tatları Burada!

Alaçatı’ya geldiğim ilk gün sabah saatleri idi. Hava bulutlu, yağmur yağdı yağacaktı. Sokaklar boş, kepenkler yerlerde, kapılar kapalıydı. Kediler ve köpekler günü ağırdan alıyor, sevgi gösterilerime bile kafa kaldırmıyorlardı. Ben de kahvaltı etmek için, gözüme yer kestirmek üzere bu ıssız sokaklarda dolaşırken, Tarihi Hacı Memiş Mahallesi’ne girdim. Sokağın köşesini bir döndüm ki karşıma güneş gibi doğan Kapari Bahçe çıktı.

Devamı İçin
Gurme, Seyahat

Alaçatı’nın Anneanne Mutfağı: Babushka

Önce ismi cezp etti… Babushka, kulağa ne kadar da fonetik geliyordu. Sonra paylaştıkları güzel fotoğrafları ile merak uyandırdılar. Bütün kış birbirimizi takip ettik, onlar Alaçatı’da ben İstanbul’da, uzaktan uzağa. Ot Festivali’ne gelince Babushka Alaçatı’ya gitmesem olmazdı. Aradım, “yarın akşam geleceğim” dedim, “hay hay” dediler, ben de gittim. Ne iyi etmişim! Portakal ve limon ağaçları altında, çakıl taşları üzerinde rengarenk bir bahçe.

Devamı İçin
Seyahat

Doğada Otları Tanıma ve Toplama

Alaçatı Ot Festivali’nin ikinci günü, sabahın ilk ışıkları ile birlikte, meşhur Alaçatı rüzgarı diyebileceğim bir güne uyandım. Hava güneşli, her ne kadar lodos esiyor olsa da, oldukça serin. Malum saat daha çok erken, Çeşme’den Alaçatı’ya gitmek için kullandığım dolmuşlar bile günün ilk seferini yapacak. Çeşme Çarşı’da İstanbul Börekçisi hariç her yer kapalı. Peki ben neden bu kadar erken yollara düştüm derseniz, festival kapsamında düzenlenen doğada ot toplama gezisine katılacağım da ondan.

Devamı İçin
Nilay Kaya Gülcan, Seyahat, Yazarlar

Sakız Kokusu, Mavi ve Yel Değirmenleri… İlk Yazın En Güzel Hali Alaçatı Sokaklarında!

Biraz mavi biraz da beyaz… Biraz lezzet, çokça huzur… Henüz dolmayan Ege sokakları ve o sokakları dolduran enfes tatlar… Bir yanda hızla akan Alaçatı hayatı diğer yanda bu hıza inatla kapı önüne kurulan masalarda oturan, zamanın hızına hiç bulaşmayan sımsıcak Ege halkı… Alaçatı bu yaz yine bir başka, hem de bambaşka!

Bu yıl “Bahar geldi, geliyor” derken bir türlü kapımızı çalmayan ilkbaharın ayağına kendim gitmeye karar verip düştüm Alaçatı yollarına…

Devamı İçin
Seyahat

Çeşme’de Tatili Tatil Yapan 3 Şey

Ege’de tatil deyince akla gelen ilk adreslerden biri Çeşme… Trendler doğrultusunda her yaz kendini yenilese de popülerliğini kaybetmemesinde Çeşme’yi Çeşme yapan ve hiç değişmeyen özelliklerinin de payı büyük. Adıyla özdeşleşen lezzetleri, buz gibi Ege sularına açılan eşsiz plajları, sunduğu eğlence ve aktivite olanakları ile işte Çeşme’de tatilin vazgeçilmezleri…

Devamı İçin
Seyahat

Deniz Üzerinde Rüzgarla Dans: Her Sörf Tutkununun Hayalini Süsleyen 6 Yer

Hawaii ve Kaliforniya’nın ardı arkası kesilmeyen dalgalarında keşfedilip tüm dünyaya yayılmış olan sörf, üç yanı denizlerle çevrili ülkemizde de pek çok sporcuyu tutkuyla kendine bağladı. Siz de denizin üzerinde rüzgarla dans etmenin keyfine varan çok sayıda sporcudan biriyseniz, hem üç yanı denizlerle çevrili olan Türkiye’den hem de dünyanın rüzgar açısından verimli pek çok sahilindeki sörf merkezlerinden önerilerimize kulak verin.

Devamı İçin
Alışveriş, Eğlence, Gurme, Seyahat

Alaçatı Güncesi

Alaçatı’yı o kadar seviyoruz ki yıl boyunca yazın gelmesini, sezonun açılmasını ve Alaçatı’nın o kalabalık sokaklarında dolaşmayı, gizli köşelerinde dinlenmeyi ve güneşinde miskinlik etmeyi bekliyoruz. İşte Alaçatı’dan size özel öneriler…

Devamı İçin