Durmak bilmeyen mailler, şehrin kaosu, yoran planlar… Bunları okurken bile içiniz sıkılıyorsa ufak bir kaçamak yapma zamanınız gelmiş demektir. Şehirden biraz uzaklaşın, doğanın ve tarihin kollarına kendinizi atın. Üstelik rotanızı sonbaharın yazla el ele tutuştuğu bir yere çevirmemeniz için de hiçbir neden yok. Antalya’nın sevilen, turistik cenneti Manavgat tüm doğallığıyla ve sıcaklığıyla sizi bekliyor.

Manavgat’ta Tarihi Keşfedin!

Manavgat’ta sadece doğal güzelliklerle karşılaşacağınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Helenistik dönemin özelliklerini taşıyan yerleşim yerleri ve eserler tatilinize geçmişin esintilerini getirecek.
manavgat tesisleri (9)Büyük İskender’in haleflerinden Nikator için kurulan dokuz şehirden biri olan Seleukeia Antik Kenti’ne ulaşmak, içinden geçeceğiniz çam ormanı sayesinde inanılmaz bir keyfe dönüşecek. Daha sonra rüyalarınıza girecek bu dakikalara kendinizi şimdiden hazırlayın, bizden söylemesi. Antik kentte bulunan hamam, agora ve şapeli gezerken mükemmel bir manzaranın size eşlik edecek olması da Seleukeia’yı bir an önce görmek istemenizi sağlayacak nedenlerden.
manavgat tesisleri (8)Manavgat Altınkaya’da bulunan Selge Antik Kenti ise Toroslar’ın yamacına kurulan masalsı bir şehir. Kurulduğu yer bile büyüleyici, gittiğinizde nasıl büyüleneceğinizi varın siz düşünün. Şehrin girişinin bulunduğu güney tepesinde kenti koruyan surları görebilirsiniz. Selge Antik Kenti’nde görebileceğiniz diğer kalıntılar arasında ise Zeus ve Artemis’e adanmış tapınaklar, agora, tiyatro ve Bizans Dönemi’ne ait bir kilise var.

Selge Antik Kenti’ne kadar gitmişken Oluk Köprü’ye selam vereden dönmek olmaz. 2. yüzyıldan yapıldığı düşünülen bu köprüye çıktığınızda Manavgat, en doğal hallerinden birini size göstermeye hazırlanıyor.
manavgat tesisleri (7)Manavgat’ta mutlaka gezmeniz gereken yerlerden biri ise Side Müzesi. 1940’lı yıllardan beri devam etmekte olan arkeolojik çalışmalarda ulaşılan birçok antik kalıntıyı burada bir arada görmeniz mümkün. Heykellerden kabartmalara, yazıtlardan gözyaşı şişesine kadar birçok buluntuyu inceleme fırsatı bulacağınız Side Müzesi, Manavgat’ın tarihi zenginliğini açık bir şekilde kanıtlıyor.

Kaosa Elveda, Doğaya Merhaba

Haydi, itiraf edin Manavgat denilince aklınıza ilk önce ilçenin eşsiz doğası geliyor. Hakkınız da var! Mağaraları, nehri, şelaleleri, plajları… Manavgat’ın doğallığı sayesinde hem dinlendirici hem de unutulmaz bir tatil geçireceğinizi garanti ediyoruz.
Manavgat Nehri’yle kavuşmak için zamanın su gibi akmasını dilediğinizi biliyoruz. Nehrin keyfini uzun uzun çıkarmak istiyorsanız ihtiyacınız olan tek şey ise bir tekne turuna katılmak. Yaklaşık 4 saat süren bu turla denize kadar ulaşabilir, isterseniz Manavgat denizinin tadını çıkarabilir isterseniz de kendinizi nehrin buz gibi sularına bırakabilirsiniz. En düzenli akan nehirlerden biri olan Manavgat Nehri’nin eşsiz güzelliğinin doruk noktası ise elbette Manavgat Şelalesi. Küçük ve büyük olarak anılan iki şelalenin akışını izlemek ise dünyalara bedel.
manavgat tesisleri (6)Cenneti keşfetmeye hazır mısınız? Eminiz ki hazırsınızdır. O halde Oymapınar Gölü’ne gitmemeniz için hiçbir sebep yok. Manavgat’ın güzelliğini temsil eden alanlardan biri olan Oymapınar’ın çevresinde bulunan tesislerde konaklamanın fikri bile büyüleyici.
manavgat tesisleri (5)Manavgat’a mağaraların ilçesi desek yanılmış olmayız. Sarkıt ve dikitleriyle rüyada gibi hissettirecek Aslanlı, bilinmeyen hazine Tilkiler ve gezginlerin uğrak noktası Mahrumçalı size daha önce yaşamadığınız bir gezi deneyimi yaşatacak.

Aktivitesiz Manavgat Düşünülemez!

Manavgat’ı Manavgat yapan şeylerden biri de ilçede yapılabilen aktiviteler, hiç kuşkusuz. Manavgat’ın keyfine tam anlamıyla varabilmeniz için yapmanız gereken çok şey var!

Haydi, ilk olarak tüplü ya da şnorkelle dalış yaparak eğlenceye merhaba deyin. Manavgat’ta su altının keyfi de bir başka, bundan emin olabilirsiniz.
manavgat tesisleri (4)
Manavgat’ın eşsiz manzaralarının kat sayısı arttırmak istiyorsanız paraşütle buluşun! Manavgat’ta adrenalin dolu bir günü hak ediyorsunuz!
manavgat tesisleri (3)Rafting denilince Manavgat, Manavgat deyince rafting! Manavgat’ın meşhur nehrinde, Oymapınar Gölü’nde ya da Köprülü Kanyon Milli Parkı’nda rafting yapmak mutlaka yapmanız gereken aktivitelerden. Asi suların üstünde durmak pek kolay olmayacak şimdiden söyleyelim.
Eğer biraz daha doğanın içine girmek istiyorsanız, hemen bir çadır alın ve kamp kurun! Toroslar’ın, denizin, güneşin ve yeşilin karşı koyulamaz cazibesine sizi şimdiden kendine çekiyor, değil mi?

Yorumlar