Mısır’ın küçük, sakin balıkçı kasabası, Kızıldeniz’in en önemli dalış merkezlerinden birine evrildi. Şarm El-Şeyh’ten sonra Mısır’ın en önemli dalış noktalarından biri olan Hurghada, başlangıç seviyesinden, derin ve mağara dalışına kadar sunduğu birçok seçeneği ve zengin sualtı topografisi, sualtı yaşamı ve resifleriyle dünyanın en gözde dalış merkezlerinden biri olma yolunda ilerliyor.
lets-go-hurghada-04-825x600
Hurghada’nın civarındaki dalış merkezlerine 40 dakikalık bir tekne gezisiyle rahatlıkla ulaşarak yarım gün veya tam gün olarak dalış yapılabiliyor. Üstelik Şarm El-Şeyh’in aksine, özel tekneler merkezlerin konumlanmış olduğu kıyılardan kalkıyor. Kızıldeniz’in güneyindeki en gözde dalış merkezlerine Hurghada üzerinden giden sayısız kişi de bulunmakta.

Eğer kalabalıkları sevmeyenlerdenseniz, mart-mayıs ve eylül-kasım aylarını kapsayan yüksek sezonun dışında gitmenizde fayda var.

Hurghada acemiler için mi, yoksa profesyoneller için mi?
Yeni başlayanların bile tereddütsüz dalış yapabileceği bir yer Hurghada. Şartlar mükemmel. Sığ, ılık ve tertemiz suyun altında muhteşem kalıntıları ziyaret etme olanağı sunuyor. Daha profesyonelleri ise mağaralar, kanyonlar, siyah mercanlar, balina köpekbalıkları, iskarmoz balıkları, beyaz köpekbalıkları keşfedilmeyi bekliyor.
Gelin, dalışın yeni trendi olan Hurghada’yi beraber keşfedelim.

Yerel Dalış Noktaları
Hurghada’nin çevresinde ve özellikle Giftun Adaları’nın etrafında birçok mercan resifleri bulunmakta. Birazcık daha uzaktaki El Mina ve Salem Express civarında da yine birkaç yerel merkez bulunabilir. Bu sığ dalış alanları mercan yaşamını gözlemlemeye oldukça uygun bir berraklıkta. Scuba diving öğrenmek için mükemmel bir nokta olmasının yanında, birçok Avrupalı Padi CMAS 1 yıldızı almak için buraya geliyor. Deneyimli dalgıçlar için ise kuzey taraftaki Abu Nuhas, kalıntıları görmek için ideal bir nokta.
lets-go-hurghada-05-825x600
Abu Nuhas kalıntıları
Abu Nuhas resiflerinde, bir tanesi epey derinde olmak üzere beş adet kalıntı bulunmakta. Hepsi başka dönemlerden ve birbirinden farklı türde olan bu kalıntılar gerçekten eşsiz bir deneyim vadediyor. Üstelik deneyimsiz dalgıçlar için de uygunlar. Hurghada’nın kuzeyinde bulunan Abu Nuhas kalıntılarını bir günde tamamlamak mümkün ama her birinin arasında 2-3 saatlik mesafe olduğunu aklınızda bulundurun.
lets-go-hurghada-03-825x600
Rosalie Moller kalıntısı
Abu Nuhas’in biraz daha kuzeyinde, balık sürüleri and pelajik balıklar ile zengin sualtı yaşamı ve 50 metreye varan derinliği ile Rosalie Moller kalıntısı deneyimli dalgıçları bekliyor. Hurghada’dan 3 saatlik bir yolculuk ile ulaşacağınız kalıntı, berrak sudan dolayı Hurghada’nin birçok yerinde olduğu gibi sualtı fotoğrafçılığına da çok uygun.
lets-go-hurghada-02-825x600
Yunus resifleri
Scuba diving yaparken veya şnorkelle bile rahatlıkla yunusları görebileceğiniz yunus resifleri ise Hurghada’nın bir diğer önemli dalış noktalarından. Uğramadan dönmeyin!
lets-go-hurghada-01-825x600

Yorumlar