Ankara’nın kendine has mutfağından pek bahsedilmese de, özel lezzetler barındırdığını bütün gurmeler bilir. Mahallelerine gizlenmiş tarihi lokantalarında, sokaklarında, yeni ve modern restoranlarında yaşatılan bu lezzetler Ankara’nın gizli kalmış hazineleridir. Sözümüz iş, okul, arkadaş ya da turistik amaçlı olarak yolu Ankara’ya düşenlere: Başkente geldiğinizde mutlaka bu lezzetlerin tadına varın.

Ankara Simidi

Diğer yerlerde yediğiniz simitleri bir süreliğine kenara bırakın. Ankara simidi, nam-ı diğer Kızılay simidi “Ankara’da ne yenir?” sorusuna gelen ilk cevaptır. Kızılay’a iner inmez yöneleceğiniz lezzet budur. Sokak satıcılarından ya da dükkanlardan bulabilirsiniz. Üzerine sürülen pekmezin verdiği koyu rengi ve eşsiz lezzetiyle, tam bir Ankara klasiği.
ankarada ne yenir (5)

Beypazarı Kurusu

Galetalar birer birer hazırlanır ve mis gibi kokan tereyağında pişirilerek harika bir kıvama getirilir. Ankara kurusu olarak da bilinen bu lezzeti bulabileceğiniz yer ise, şehrin tarihi bölgesi olan Beypazarı. Denemeden, atıştırmadan geçmeyin.

Ankara Döneri

Şimdi, eğri oturup doğru konuşalım. Ankara döneri bir fenomendir. Alt tarafı bir döner deyip geçmeyin, etinden pişiriliş ve servis aşamasına kadar itinayla hazırlanır buradaki dönerler. Bir kere erkek kuzu etinden yapılır ve asla kıyma kullanılmaz. Asıl önemli olan aşama ise pişirme kısmında ortaya çıkar. Ankara döneri mutlaka kömürde pişirilir. Kıtır kıtır formu ve mükemmel lezzetiyle kendini hemen sevdirir. Ekmek arasına girmeye tenezzül bile etmez, doğrudan tabakta servis edilir. Kumrular’da yer alan Cici Piknik ise bu lezzete varmanın bir numaralı adreslerinden.

ankarada ne yenir (3)

Çubuk Turşusu

Bildiğimiz salatalık turşusunun orijinal halini tatmaya hazır mısınız? Evet, bu turşu yalnızca Ankara’yı değil, tüm Türkiye’yi etkisi altına almış bir lezzettir. Şehrin Çubuk ilçesinde üretilen bu turşular, neredeyse tüm köyün yaşam kaynağı ve aynı zamanda da aile geleneği. İncecik turşuların kıtır kıtır lezzetinin bu kadar ünlü olmasına ise şaşırmamak gerek. Sırrı, Ankaralıların usta ellerinde saklı.

Kazan Kavurması

İç Anadolu’da olup da, etten bahsetmemek olur mu hiç? Kazan ilçesi ise büyük ve küçükbaş hayvanlardan elde ettiği etiyle meşhur bir kavurmaya imza atıyor. Meşhur Kazan Kavurmacısı da bu eşsiz etleri alıp, 3 saat boyunca bakır tencerede yavaş yavaş pişirdikten sonra servise sunuyor ve akıldan çıkmayan bir lezzet tabağını önünüze getiriyor. Yalnız hatırlatalım, lezzetini ve kıvamını korumak için burada kavurma yalnızca 11:00-13:00 saatleri arasında servis ediliyor. Önceden yerinizi ayırtın.

ankarada ne yenir (1)

Yorumlar