Çavuş Dağı’nın eteklerinden, Muş Ovası’na doğru kurulan bu Doğu Anadolu şehri, tarih ve doğa gezisi meraklıları için harika turistik noktalara sahip. Malazgirt ve Sultan Alparslan ile bilinen bu şehir, Selçuklu ve Osmanlı döneminin mimari ve kültür yapısını çokça yansıtıyor.

Anadolu’nun giriş kapısı olan Muş’ta, tarihi ve doğal güzelliklerin yanı sıra üzüm ve lale gibi ürünler, kentin tanıtımı için oldukça önemli yer tutuyor. Özellikle Muş lalesinin güzelliğini, her yıl mayıs ayında yapılan Muş Lalesi Festivali’nde görebilirsin.

Muş şehrinin hayran olunası atmosferinde gezebileceğin rotaları birlikte planlamaya ne dersin?

Tarihi Yolculuğa Murat Köprüsü ile Başla!

Murat Nehri üzerinde bulunan ve 13. yüzyıl Selçuklular döneminde yapılan bu eser, Muş şehir merkezine 12 km uzaklıkta bulunuyor. 12 oluk gözüne sahip olan köprü; 143 metre uzunluğa ve 5 metre genişliğe sahip. Ayrıca köprünün çevresinde, manzaranın tadını çıkarabileceğin restoran ve kafeler de mevcut.

Osmanlı zamanından bu yana birçok kez restore edilen ve böylece günümüze kadar ulaşabilen tarihi köprü, birkaç defa tahrip edilmesinden dolayı sıkı güvenlik önlemleri ile korunuyor.

Muş bölgesinin başyapıtı: Malazgirt Kalesi!

Bir diğer adı “Berber Kalesi” olan ve 10. yüzyılda Bizanslılar tarafından yapılan bu kalenin yapımında siyah sert taşlar kullanılmış. Muş merkezde bulunan kale, şehrin en eski yapılarından biri… Malazgirt Kalesi’nin batı tarafında dağınık ve tahrip olmuş bir halde bulunan; Arap, Selçuklu ve Osmanlı mezarlıkları da mevcut.

Birçok savaş ve yıkım ile karşı karşıya kalan bu kale, yapılan restorasyon çalışmaları ile sahip olduğu ihtişamı günümüzde de korumayı başarıyor. Malazgirt Kalesi, etrafında yapılan peyzaj çalışması ile ziyaretçilerine dinlenme ve piknik yapma imkanı da sunuyor.

Güzeldağ Kayak Merkezi Doğu Anadolu’da Kar Keyfini Sunuyor

Kar denince akla ilk gelen bölgelerden bir tanesi olan Doğu Anadolu Bölgesi’nde, kayak keyfini Muş’ta yaşayabilirsin. Kar kalınlığı genel olarak ideal seviyede olan bölgede, zirveye çıktığında harika bir doğal manzarayla karşı karşıya kalacaksın. Şehir merkezine 7 km uzaklıkta bulunan Güzeldağ Kayak Merkezi, ziyaretçilerine eğlenceli bir kış tatili fırsatı sunuyor.

Göllerin Sunduğu Muhteşem Atmosferi Keşfet

Doğu Anadolu’nun sert ve soğuk ikliminde donan göller, bahar ayında sanki yeniden doğmuş gibi canlanır ve kendini gösterir. Muş gezinde heyecan verici bir doğa manzarasının içinde kaybolmak istersen, Haçlı (Bulanık), Hamurpet (Akdogan) ve Gaz (Kaz) Gölü seni bekliyor.

  • Haçlı (Bulanık) Gölü

İlin güneydoğusunda bulunan bu lav seti gölü, Kızkopan volkanının yükselmesi ile ortaya çıkmış. Göl, kışın donduğu zaman kartpostallık görüntüleriyle ziyaretçilerini adeta büyülüyor.

  • Hamurpet (Akdoğan) Gölü

Varto ilçesinin kuzeybatısında bulunan Büyük Hamurpet Gölü, derinliğinin az olması sebebiyle yeşile yakın bir renkte, Küçük Hamurpet Gölü ise daha derin olmasından dolayı mavi bir renkte görünüyor. Kış aylarında donan her iki gölde bol miktarda turna, kunduz ve aynalısazan balığı gibi birçok hayvan türü mevcut.

  • Gaz (Kaz) Gölü

Malazgirt ovasında bulunan Gaz (Kaz) Gölü, ilkbaharda gelen göçmen kuşların konaklama rotası üzerinde olmasından dolayı cıvıl cıvıl bir doğa ortamı sunuyor. Karstik bir göl olan Gaz Gölü, derinliği az ve suyu tuzlu bir göl olarak dikkat çekiyor.

Muş’ta Tadabileceğin Lezzetler

Yüksek dağların arasında düz bir ovaya kurulan şehirde, yılın büyük bir çoğunluğu karlar altında geçiyor. Bölgenin yöresel yemekleri, bu çetin kış şartlarına iyi gelecek lezzetlerle dolu… Şehrin temel geçim kaynağı hayvancılık olduğu için mutfağında; hez dolması, Muş köftesi, cavbelek ve Anadolu’da daha çok keşkek olarak bilinen herse yemeği ve örgü peyniri gibi lezzetler bulunuyor. Ayrıca bölge halkı; etraftaki dağlardan topladıkları otlarla; kak ve uçkun gibi sebze yemekleri ile sofralarını çeşitlendiriyor.

 

Anadolu tarihinde çok önemli bir yeri olan Muş, özellikle Selçuklu ve Bizans dönemi eserleri ile tarihin en merak edilen zamanlarına ışık tutuyor. Sen de bu olağanüstü doğayı ve tarihi yakından keşfetmek için bir Muş seyahatine çıkmak istersen, tatil planını yapmaya Muş Otelleri’ni inceleyerek başlayabilirsin!

Yorumlar