2020 resmi tatil günleri listesi

2019’un son ayları içindeyiz ve 2020 yaklaşırken hepimiz internete girip “2020 resmi tatil günleri” konulu aramalar yapmaya başladık bile. Çünkü resmi tatilleri önceden planlamak hem yıllık izin ayarlamaları konusunda iyi oluyor hem de bütçe kontrolünü daha net bir şekilde yapabilmemizi sağlıyor. Erken plan yapan yol alır diyorum ve 2020 resmi tatil günleri listesini paylaşıyorum.

2020 dileklerini yazmaya başladın mı? Peki, bu dilekler arasında daha önce görmediğin en az bir yere gitme hayali de var mı? Seyahat etmeyi ve yeni yerler görmeyi olmazsa olmazları arasına koyanlardansan sen zaten 2020 resmi tatillerini en iyi değerlendirecek kişisin demektir. Daha çok yer görmek istiyorsan tüm yıla yayılacak bir zaman yönetimi planı hazırlaman oldukça faydalı olabilir. Bunun için de yıllık izinlerini resmi tatiller ile birleştirmek tabii ki harika bir fikir!

2020 resmi tatilleri hangi günlere denk geliyor

Aklında “Bu yıl resmi tatiller hangi güne denk geliyor?” ve “Resmi tatillerde ne yapabiliriz?” gibi sorular dolaşıyorsa doğru yerdesin. 2020’de resmi tatillerin kaç gün olduğunu öğrenmek seyahat planlama aşamasında işini kolaylaştıracak. Erken rezervasyon imkanları ile belirlediğin bütçeye uygun bir tatil planı yapabilirsin. Gideceğin yere ve senin zamanlamana en uygun uçak bileti fiyatlarını önceden öğrenip ucuz uçak bileti satın alabilirsin. Hep istediğin o yerleri görmenin tam da zamanı diye düşünüyorsan 2020 tatil planlarını geç kalmadan yapmaya başla!

2020’de Toplam Kaç Gün Resmi Tatil Var?

Yıl boyunca bizi bekleyen resmi tatiller toplamda tam 10 buçuk gün ediyor. Bir de cumartesi ve pazar günlerini eklersek resmi tatil günlerinin sayısı 15 buçuk güne çıkıyor. Bu tatil günlerini yurt içinde yapacağın kısa seyahatler ile doğa ve kültür turları ile ya da yurt dışı turları ile değerlendirebilirsin. Yani tatil planlarını şimdiden yapmak ve bu günleri en güzel şekilde değerlendirmek lazım!

2020 resmi tatil günlerini şimdiden planla

2020’de İlk Ara Tatil Ne Zaman? Okullar Ne Zaman Kapanacak?

  • İlk ara tatil: 18 – 22 Kasım 2019 (9 gün tatil)
  • Yarıyıl tatili (Sömestir): 20 – 31 Ocak 2020 (16 gün tatil)
  • İkinci dönem ara tatili: 6 – 10 Nisan 2020 (9 gün tatil)
  • 2019 – 2020 eğitim öğretim yılı sonu: 19 Haziran 2020
  • 2020 – 2021 eğitim öğretim yılının ilk ara tatili: Kasım 2020 (Tarihler henüz belli değil.)

Resmi tatil günleri olmasa da çocuklu aileler, öğrenci ve öğretmenler için dinlenme fırsatı sunan ara tatillerden bahsetmeden olmaz. 2019 – 2020 eğitim öğretim yılının ilk ara tatili 18 – 22 Kasım 2019 arasında gerçekleşecek. Yani bu dönemde, 16 Kasım itibariyle başlayan ve 24 Kasım’da sona eren 9 günlük bir tatil çocuklu aileleri, öğrencileri ve öğretmenleri bekliyor. Bu molayı ailece güzel bir tatil ile değerlendirmek isteyenler doğa ile iç içe olabilecekleri yerlere gidebilir ya da termal suyun keyfini yaşayacakları bir kaplıca tatili planlayabilir. Bolu, Abant, Sapanca, Assos, Marmaris, Afyonkarahisar, Bursa… Nereye gitmek istediğine karar vermek ve yerini kolayca ayırtmak için Birinci Yarıyıl Dönemi Otelleri’ni inceleyebilirsin.

2020 resmi tatil günleri - kasım ara tatili

Yarıyıl tatili yani sömestir dönemi, 20 – 31 Ocak 2020 tarihlerinde olacak. Hafta sonları ile birlikte tam 16 günlük bir mola imkanı sunan sömestir dönemi, derslere kısa bir ara verip ailece eğlenceli bir tatile çıkmak için harika bir zaman değil mi? Mevsim itibariyle bu dönem kayak tatiline çıkmak için güzel bir dönem olabilir. Tabii kültür turlarına katılmak ya da doğa ile iç içe olmak da mümkün. Tatil planı yapmak için sömestir yurt içi otellerini inceleyebilir, kayak otellerine göz atabilir ya da yurt dışı kayak turlarına katılmayı düşünebilirsin.

6 – 10 Nisan tarihlerinde gerçekleşecek ikinci dönem ara tatili hafta sonu ile birleştiğinde 9 günlük bir tatil imkanı sunuyor. Bu tatilde bahar günlerinin tadını çıkarmak için rotanı Akdeniz’e ya da Ege’ye çevirebilir, doğanın uyanışına şahit olacağın yerlere doğru yola koyulabilirsin. Üçüncü Yarıyıl Dönemi Otelleri arasından seçim yapıp yerini şimdiden ayırtman da mümkün… Çok beklenen 2020 yaz tatili 19 Haziran 2020’de başlıyor. 2020 – 2021 eğitim öğretim yılının ilk ara tatili ise kasım ayında olacak.

2020 resmi tatil günleri - sömestir tatili

2020 Resmi Tatiller

1. 2020 Yılbaşı Tatili (1 Gün)

Yeni yılın gelişini kutlayacağımız o gün yaklaştıkça akıllarda sorular uçuşmaya başlıyor… Yılbaşında ne yapsak? 31 Aralık 2019 hangi güne denk geliyor? 2020 yılbaşı ne zaman? 2020’de 1 Ocak, çarşamba gününe denk geliyor. Birbirinden güzel etkinlikler ve ünlü isimlerin sahne alacağı konserler ile unutulmaz bir yeni yıl kutlaması sunmaya hazırlanan Yılbaşı Otelleri’nde yerini ayırtabilir ya da yılbaşı turlarına katılabilirsin. Mesela 2020’ye karlar altındaki manzaraları ile bir kartpostalı andıran Lapland’da girmek harika olmaz mı?

2020 resmi tatil günleri - yılbaşı tatili

2. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Tatili (4 Gün)

23 Nisan 2020, günlerden perşembe… Cuma günü de izin alabilirsen 4 günlük harika bir tatil planlayabilirsin. Hem kısa bir mola vermek hem de baharın ilk zamanlarını keyifle karşılamak için bu fırsatı değerlendirebilirsin. İndirimli konaklama fırsatlarını ya da ucuz uçak bileti kampanyalarını yakalamak için tatil planını erkenden yapmanda yarar var. 23 Nisan Otelleri arasından kalacağın yeri seçebilir ya da 2020 turlarında yerini ayırtabilirsin. Bu bayram çocukların bayramı, onlar da bizimle tatile gelsin diyorsan çocuklu misafire uygun tesisler de var! Sen yeter ki tatile çıkmak iste, seçenek bol…

2020 resmi tatil günleri - 23 Nisan tatili

3. 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Tatili (3 Gün)

2020 senesinin 1 Mayıs tatili cuma gününe denk geliyor. Tabii ki hepimiz işten izin almaksızın hafta sonu ile birleşen tatilleri çok seviyoruz. O zaman 3 günlük güzel bir kaçamak için neler yapılabileceğini düşünmeye başlayalım… Bahar demek, doğa demek… Daha fazla doğa ile iç içe olacağın bir tatil planlayabilirsin. Bunun için 1 Mayıs Otelleri’nde yerini erkenden ayırtman iyi olabilir. Dilersen 3 günde gezilebilecek Avrupa şehirlerine doğru yola çıkabilir ya da ülkemizin tarihini ve güzelliklerini keşfetmek için yurt içi kültür turlarına katılabilirsin.

2020 resmi tatil günleri - 1 Mayıs tatili

4. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Tatili (4 Gün)

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı 2020 yılında salı gününe denk geliyor. Böylece sadece pazartesi günü için izin alarak yine 4 günlük bir kaçamak yapma fırsatı doğmuş oluyor. Bu dönemde havalar ısınmaya başlamış olur ancak yaz ayları kadar bunaltacak derecede sıcak olmaz. Bu da demek oluyor ki yurt içinde ya da yurt dışında merak ettiğin şehirleri keşfe çıkabilir, o çok merak ettiğin sokaklarda uzun uzun yürüyerek şehrin ruhunu doyasıya yaşayabilirsin.

Tabii doğanın ve denizin bir arada olduğu, aktivite dolu, konforlu ve eğlenceli bir tatil için Akdeniz ve Ege’nin sevilen adreslerine uğraman da mümkün. Böyle bir tatil hayal ediyorsan 19 Mayıs Otelleri arasından seçimini yaparak yerini ayırtabilirsin.

2020 resmi tatil günleri - 19 Mayıs tatili

5. Ramazan Bayramı Tatili (4 Gün)

2020 Ramazan Bayramı tarihini merak edenler için söyleyelim bayram 24 Mayıs Pazar günü başlıyor ve 26 Mayıs Salı günü sona eriyor. Peki, Ramazan Bayramı tatili kaç gün? 4! Cumartesi gününü de düşünürsek hiç yıllık izin kullanmadan bile 4 günlük keyifli bir tatile çıkabiliriz. 2020 resmi tatillerini en iyi şekilde değerlendirmek için planını şimdiden yapmaya başlayabilir ve bütçeni uygun bir şekilde ayarlayabilirsin. Akdeniz ve Ege sahillerine inmek ve içini ısıtıp neşe ile dolduracak bir bahar tatili yapmak istersen Ramazan Bayramı Otelleri seni bekliyor.

Kafka’nın gizemli şehri Prag, kültür ve turizm merkezi Viyana, nehrin tüm güzelliğini yansıtan Budapeşte… Bayram tatilini dolu dolu geçirebilmek ve kısa zamanda çok yer görmek istersen Benelüks ve Paris Turu… Muhteşem doğal güzellikler görmek ve tarihin zenginliğine dalmak istersen Balkanlar Turu… Önerilecek çok tur var. Güzel bir tatil için Ramazan Bayramı yurt dışı turlarına katılabilir yepyeni kültürler keşfetmenin tadını çıkarabilirsin. Dilersen yurt içinde kültür turlarına katılarak Kapadokya ve Karadeniz gibi çok özel rotaları da keşfe çıkabilirsin.

2020 resmi tatil günleri - Ramazan Bayramı tatili

6. Kurban Bayramı Tatili (5 Gün)

Tatil günleri yaklaştıkça şu soruların cevaplarını aramaya başlayanlar aramızda mı? “2020 Kurban Bayramı ne zaman? 2020 Kurban Bayramı arifesi hangi güne denk geliyor?” Öncelikle soruları yanıtlayalım o zaman. Kurban Bayramı arifesi 30 Temmuz Perşembe günü. Yani resmi olarak yarım gün tatil. Kurban Bayramı tatili ise 31 Temmuz Cuma günü başlıyor ve 3 Ağustos Pazartesi günü sona eriyor. Yani 4,5 günlük bir resmi tatil dönemi bizi bekliyor!

Bodrum, Antalya, Marmaris, Çeşme, Kıbrıs… Kurban Bayramı Otelleri arasından seçim yaparak sevilen kıyılarda güneşin, denizin ve eğlencenin tadını çıkaracağın unutulmaz bir tatil planlayabilirsin. Lüksün ve konforun başrolde olduğu bir tatil planı yapmak için erken rezervasyon dönemindeki fiyatları incelemeyi unutma. Ne kadar erken, o kadar iyi…

2020 resmi tatil günleri - Kurban Bayramı tatili

Kurban Bayramı yurt dışı turlarına katılmak istersen de seçenek oldukça fazla. Bavyera ve Alsas Turu’na çıkabilir, Milano Turu’na katılabilir, Roma’da güzel deneyimlerle dolu birkaç gün geçirebilir, Viyana’da müzikle iç içe bir tatil yapabilir ya da Prag’da bir Orta Çağ masalının kahramanı olabilirsin.

7. 30 Ağustos Zafer Bayramı Tatili (2 Gün)

2020 senesinde 30 Ağustos tatili pazar gününe denk geliyor. Bu dönemde şehirden çok uzaklaşmadan da güzel bir tatil planlanabileceğini unutma. Yakın yerlerde doğa ile iç içe olabileceğin ya da yüzüp güneşlenebileceğin keyifli tatiller organize edebilir kısa bir mola vermenin dayanılmaz hafifliğini yaşayabilirsin. Kalacağın yeri seçmek için 30 Ağustos Otelleri’ni incelemeyi, bulunduğun yere ve bütçene en uygun tesiste yerini erkenden ayırtmayı unutma.

2020 resmi tatil günleri - 30 Ağustos tatili

8. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Tatili (4 Gün)

Cumhuriyet Bayramı 2020’de perşembe gününe denk geliyor. Cuma günü için 1 gün izin alırsan 4 günlük güzel bir 29 Ekim tatili planlayabilirsin. Bu dönemin sonbaharın en güzel renkleri ile buluşmak için harika bir zaman olduğunu unutma. Mesela Yedigölller ya da Abant gibi doğası ile öne çıkan yerlere gidip huzur dolu bir tatil yapabilirsin. Dilersen deniz kıyısı yerlere de gidebilirsin. Akdeniz kıyılarında hala sıcak havaları yakalaman mümkün…

29 Ekim Otelleri’ni inceleyerek yerini erkenden ayırtabilir, 29 Ekim Kıbrıs Otelleri arasından seçim yaparak Kıbrıs sahillerinin tadını çıkarabilir, 29 Ekim kültür turlarına katılabilir ya da bambaşka ülkelerde yepyeni yerler keşfetmek için 29 Ekim yurt dışı turları ile yola koyulabilirsin.

2020 resmi tatil günleri - 29 Ekim tatili

Çağla Açıkgöz Köhserli

Yorumlar