Yenilenen web sitemizle devam etmek ister misin? YENİ SİTEYE GİT
Aylar
Özel Dönemler

Özdere Otelleri

-
2 yetişkin
Değiştir

Özdere Otelleri

Sonuçları filtrele
12 / 12
Filtreler ile aradığınız özelliklere sahip otelleri görüntüleyin
Daha Fazla Yükle
Daha Fazla Yükle

Özdere

Bazen şehrin gürültüsünden yorulur insan, maviliğinde huzur bulup doğal güzellikleriyle dinginliği yaşayabileceği bir yer arar kendine... Aradığınız her şeye kolaylıkla ulaşabileceğiniz, aynı zamanda sakinliğiyle size kendinizi evinizde hissettirecek bir yer arıyorsanız Ege'nin pırlantası Özdere, masmavi denizi ve mandalina bahçeleriyle sizi bekliyor.

Kısaca Özdere

İzmir'in Menderes ilçesine bağlı bir mahalle olan Özdere'ye hem karayolu ile hem de havayolu ile ulaşım oldukça kolay. İzmir'e 70 km mesafede konumlanan Özdere'ye İzmir'den otobüslerle ulaşmanız mümkün. Selçuk Havaalanı'na 30, Adnan Menderes Havaalanı'na 45 kilometre mesafedeki Özdere için özellikle havayolunu tercih ederek gidecekseniz sizi oldukça zahmetsiz bir yolculuğun beklediğini söyleyebiliriz.  

Özdere Tarihi

Yakın bir tarihe kadar belde olan ancak sonrasında idari konumu Menderes ilçesine bağlı bir mahalle olarak değiştirilen Özdere'nin oldukça köklü bir tarihi bulunuyor. Kentlerini hep en güzel yerlere inşa eden İyonyalılara ev sahipliği yapan Özdere'deki ilk yerleşim 7 bin yıl öncesine kadar uzanıyor. Geçmişten bugüne 'Kasura', 'Dioshieron', 'Kesre' gibi isimlerle anılmış olan Özdere'nin Lidyalılardan Perslere, Romalılardan Bizans'a kadar pek çok kültüre beşiklik ettiği biliniyor. Mitolojinin ünlü tanrı ve tanrıçaları Kybele, Artemis, Zeus, Apollon'un yanı sıra Heredot, Homeros, Mikia gibi devrin ileri gelen bilim insanları ve sanatçıları da Özdere'de yaşayan önemli isimler.  

Özdere Plajları

Havaalanlarına ulaşımının kolay olması nedeniyle hafta sonları küçük kaçamaklar için de uygun olan Özdere, Menderes'in Bakanlar Kurulu'ndan onaylı tek turizm bölgesi. Ahmetbeyli ile birlikte 30 kilometreyi bulan uzun sahil şeridiyle deniz turizminin gözde yerlerinden biri haline gelen Özdere'de Orta Mahalle Halk Plajı, Paloma Pasha Resort, Onyria Claros, Paloma Club Sultan ve Çukuraltı Halk Plajı mavi bayrağa sahip plajlar. Özellikle yeşillikler içindeki görünümüyle büyüleyen, 1800 metre uzunluğundaki Orta Mahalle Halk Plajı ülkemizdeki en iyi mavi bayrağa sahip plajlar arasında kabul ediliyor. Özellikle kamp yapanların tercih ettiği Kalemlik Milli Parkı ise hem doğal güzellikleri hem de benzersiz deniz keyfi sunan sahiliyle güneşin tadını çıkarabileceğiniz yerlerden biri. Yine yakınlardaki Ahmetbeyli Koyu, Maydonoz Koyu ve Gümüldür Sahili de keşfe çıkabileceğiniz rotalar. Seferihisar, Selçuk, Kuşadası gibi önemli tatil beldeleriyle aynı körfezde yer alan Özdere berrak deniziyle tekne turlarının da uğrak noktalarından biri.

Klaros Bilicilik Merkezi

Özdere hem kolay ulaşılabilir olması hem de yakınındaki popüler tatil yöreleri nedeniyle turistlerin ilgisini çeken bölgelerden biri. Dünyanın en önemli kehanet merkezi olarak kabul edilen Klaros Bilicilik Merkezi görülmesi gereken ilk yerlerden biri. Ahmetbeyli'de konumlanan Klaros'taki kalıntılar bize bölgenin tarihinin M.Ö. 13. yüzyıl sonu ile 12. Yüzyıl başlarına ulaştığı bilgisini veriyor. Önceleri Kolophon anakentine bağlı bulunan Klaros Kehanet Merkezi sonrasında Notion anakentine bağlandığı, kehanet merkezi Apollon Tapınağı'nın devlet büyükleri de aralarında olmak üzere pek çok kişinin geleceği danıştığı bir yer haline geldiği biliniyor. Klaros'u diğer antik kentlerden ayıran önemli bir özelliği de tapınağının basamaklarında yazıtlı olan tek kutsal alan olması. Türkiye'nin ilk Arkeoparkı olma özelliği taşıyan bölgede yer alan tapınak ve anıtlar ve heykeller tarihin gizemli yanlarını merak edenler için bir cennet.  

Özdere Yakınlarında Gezebileceğiniz Diğer Önemli Yerler

İçinde nesli tükenmekte olan pek çok bitki, deniz canlısı ve kuş türünü barındıran Gümüldür Ovası hem deniziyle hem de görülmeye değer doğal güzellikleriyle rotanızı çevirebileceğiniz yerlerden biri. Özdere'nin yakınlarındaki Efes Antik Kenti günübirlik turlarla bile görebileceğiniz tarihi yerlerin başında geliyor. Özdere'ye 38 km mesafedeki Kuşadası'da gezi planlarınız arasına dahil edebileceğiniz yerlerden biri.

Özdere Otelleri

Turizmin Özdere'nin geçim kaynaklarında önemli bir role sahip olması turistler açısından pek çok farklı alternatif yaratıyor. Her bütçeye uygun konaklama seçeneğinin bulunduğu Özdere'yi hemen keşfedin.