MEKKE’DE ZİYARET EDİLECEK MEKANLAR

İslam dininde önemli bir yere sahip olan Mekke, Hz. Muhammed'in (SAV) dünyaya geldiği, Kur'an-ı Kerim'in ayetlerinin indirilmeye başlandığı ve Kâbe'nin yer aldığı kutsal şehirdir. Kur'an-ı Kerim'de "Şehirlerin Anası" olarak tanımlanan Mekke'de, İslam'ın 5 farzından biri olan hac ibadetini yerine getirmek isteyenler için ziyaret edilecek pek çok kutsal mekan bulunuyor.

  • LİSTE GÖRÜNÜMÜ
  • HARİTA GÖRÜNÜMÜ
Hz. Muhammed (S.A.V) ‘in doğduğu ev
Hz. Muhammed (S.A.V) ‘in doğduğu ev Hz. Muhammed'in (SAV) doğduğu ev, Mekke'nin doğusunda Beni Haşim Mahallesi'nde bulunuyordu. Efendimizin dünyaya geldiği Mekke evinin yerinde bugün, daha sonradan inşa edilen ve bir halk kütüphanesi olarak hizmet veren bina bulunuyor. Hacca gidenlerin ziyaret ettikleri yapı içerisinde annesi Hz. Amine Hatun'un Peygamber Efendimizi salladığı ağaç beşiği de olduğu gibi korunuyor.
Mu’alla Mezarlığı
Mu’alla Mezarlığı Mekke’nin tarihi mezarlığı olan Mu’alla Mezarlığı, Mescid-i Harem’İn yaklaşık 1,5 km kuzeyinde bulunuyor. Peygamber Efendimizin dedesi Abdülmuttalip, amcası Ebu Talip, eşi Hz. Hatice ile oğulları Kasım ve Abdullah’ın kabirleri burada bulunuyor. Pek çok Sahabe ve İslam büyüğünün de kabirlerinin bulunduğu Mu’alla Mezarlığı da şehirde ziyaret edilen önemli yerlerin başında geliyor.
Sevr Mağarası
Sevr Mağarası Şehrin güneyinde bulunan Sevr Mağarası, Kabe’ye 4 km mesafedeki dağın zirvesinde bulunuyor. Hz. Muhammed’in (SAV) Mekke’den Medine’ye hicreti sırasında Hz. Ebubekir ile birlikte Mekkeli müşriklerden gizlendikleri yer olarak biliniyor. Hz Muhammed (SAV) ve Hz. Ebubekir’in mağarada gizlendikleri sırada, bir örümceğin mağaranın girişini ağ örerek kapadığı ve peşlerindeki izcinin mağaraya girmesini engellediği biliniyor. Sonrasında Peygamber Efendimiz ve Hz. Ebubekir gizlendikleri Sevr Mağarası’ndan çıkarak Medine’ye ulaşıyor. Mekke’ye giden Müslümanlar da bu mucizelerin yaşandığı mağarayı kutsal adreslerden biri olarak ziyaret ediyorlar.
Cin Mescidi
Cin Mescidi Cin Mescidi, cinlerin Peygamber Efendimizden Kur’an dinledikleri yerde inşa edilmiştir. Yapı, Mu’alla Mezarlığı’nın yakınında, Harem-i Şerif’in ise 2 km kuzeyindedir. Hz. Peygamber’in, farklı zamanlarda ve yerlerde cinlere Kur’an okuduğu ve onları İslam’a davet ettiği biliniyor. Abdullah b. Mes'ud'la birlikte Hacün yakınlarına gittikleri gün Peygamber Efendimiz toprağa çizgi çekerek Abdullah b. Mes'ud'un bu çizgiyi aşmamasını ister ve çizginin ilerisinde cinlere Kur’an okur (Ezraki, II, 201 ). O günden sonra buranın ismi "mevziu'l-hat" olarak bilinir. Cami inşa edildikten sonra da Mescid-i Cin ismini alır.
Arafat
Arafat Şehrin 25 km doğusunda bulunan Arafat, çevresinde dağların yükseldiği dümdüz bir ovadır. Kurban Bayramı’ndan önceki gün, hacı adayları Arafat’ta haccın farzlarından biri olan vakfeyi gerçekleştirirler Cennetten sonra Hz. Adem ve Hz. Havva’nın uzun bir ayrılığın ardından buluştuğu Cebel-i Rahme tepesi de burada bulunuyor.Peygamber Efendimiz (S.A.V) Veda Hutbesi’ni, koyu yeşil taş yığınları ile belirtilmiş olan Cebel-i Rahme Tepesi’nde vermiştir.
Müzdelife
Müzdelife Arafat ile Mina arasında, Harem sınırları içerisinde bulunan bölgenin adı Müzdelife’dir. Hacda Arafat vakfesinden sonra Arafat’tan inen insanların ikinci vakfelerini yaptıkları yerdir. Kelime anlamı olarak yakınlaşmak, yaklaşmak anlamına gelen Müzdelife, dua ve vakfe ile insanların Allah’a yaklaştıkları yer olması nedeniyle bu ismi almış. Bayram gecesi Arafat’tan inen hacılar, akşam ve yatsı namazlarını bu meydanda kılarak ve burada bir gece konaklayarak vakfeyi gerçekleştiriyorlar.
Minâ
Minâ Şehrin kuzeydoğusunda bulunan Mina, Müzdelife ile Mekke arasında kalan bölgeye deniyor. Hac ibadetinde bulunan şeytan taşlama yerleri (Cemerat), kurban kesme alanları bu bölgede bulunuyor. Arafat’tan inip Müzdelife vakfesini tamamlayan hacılar Mina’ya gelerek hac vaciplerinden şeytan taşlama görevini gerçekleştirirler. Mina’da şeytan taşlama üç gün boyunca sürer. Mekke ile arasında 6 km mesafe bulunan Mina, aynı zamanda Hz. İbrahim’in oğlu İsmail’i kurban etmek için götürdüğü yerdir.
Akabe
Akabe Mina sınırından Mekke yönüne doğru gidildiğinde 300 m uzaklıkta bulunan Akabe, İslam tarihinde 1. Akabe Biatı ve 2. Akabe Biatı’nın gerçekleştiği yerdir. Peygamber efendimizin Medine’ye hicretinden iki yıl önce, 12 kişilik Medineli grubun İslam’a davete biat ederek Müslüman oldukları yer olarak bilinir.
Nur Dağı / Hira Mağarası
Nur Dağı / Hira Mağarası Mekke’nin kuzeydoğusunda, 300 m. yüksekliğinde kütle kayalardan oluşan ve Kabe’ye 5 km. mesafede bulunan bir dağdır. Peygamberliğinden önce Hz. Muhammed (s.a.v)’in Ramazan aylarını ibadetle geçirdiği “Hira Mağarası” bu dağın zirvesinde bulunmaktadır. Sevgili Peygamberimiz 40 yaşına girdiği senenin Kadir Gecesi’nde bu dağda ibadet halinde iken Hz. Cebrail gelmiş ve kendisine peygamber olduğunu tebliğ etmiştir. Kur’an-ı Kerim’in ilk ayetleri aynı gecede Peygamberimize burada inmeye başlamıştır. Bu sebeple bu dağa Nur’un indiği yer manasına gelen NUR DAĞI denmektedir.
Ziyaret Edilecek Diğer Noktalar
Ziyaret Edilecek Diğer Noktalar Ayrıca hac ve umre ibadetiniz süresince; Zübeyde Hatun Su Yolu, Mescidi Bia, Mescidi Cirane, Hudeybiye, Mescid-i Havf ve Tenim Mescidi de Mekke’de ziyaret edebileceğiniz diğer kutsal mekanlar arasında bulunuyor.

2020 Hac Kayıtları Başladı.


Hac kesin kayıtlarının 13-24 Ocak 2020 tarihleri arasında yapılması planlanmaktadır.


Talepleriniz İçin

SIKÇA SORULAN SORULAR

Hac ibadeti hakkındaki tüm sorular ve önemli bilgilere göz atmayı unutmayın.
Rehberlik hizmetlerinin kapsamı nedir? Etstur ekibiyle nerede karşılaşacağız? Rehberlik hizmeti tur kalkış tarihlerine göre farklılık göstermektedir. Rehberimizin bölgede bulunduğu tarihlerde Medine Havalimanında , diğer tarihlerde İstanbul Havalimanında yolcularımız ilk kez burada, Dini Rehberliği yapacak olan görevlimiz ile tanışırlar. Ayrıca operasyon ekibinden 1 kişi de alanda kendilerine yardımcı olmaktadır. Suudi Arabistan’a varışı takiben tüm yolcularımız ile Etstur personeli olan ve bölgede yaşayan Türk arkadaşlarımız ilgilenmekte ve her türlü ihtiyaçlarına cevap vermektedir. Yolculuk esnasında grubun başında din görevlisi rehberimiz, Mekke ve Medine’de kalınan tüm zaman boyunca da hem din görevlimiz hem de Türk yerel rehberimiz hizmet vermektedir. Ayrıca Medine'de kadın ve erkek ibadet mekanları ayrı olduğundan kadın irşat görevlimiz hanım misafirlerimize yardımcı olmaktadır. Devamını Oku
Sorunuzun cevabını bulamadınız mı? En çok sorulan sorular ve Hac hakkındaki önemli bilgiler için tıklayın. Tüm Soru ve Cevaplar