MEDİNE’DE ZİYARET EDİLECEK MEKANLAR

Mekke'nin 450 km kuzeyinde yer alan şehir, Hz. Muhammed'in (SAV) 622 yılında hicret ettiği ve İslam'ın yeryüzüne yayıldığı "Peygamber Şehri" olarak bilinir. Hz. Muhammed (SAV) İslam'ı tebliğ görevini tamamladığı şehirde bulunan pek çok kutsal mekanı, hac ve umre vazifelerinizi yerine getirirken ziyaret edebilirsiniz.

  • LİSTE GÖRÜNÜMÜ
  • HARİTA GÖRÜNÜMÜ
Mescid-i Nebevi (Peygamber Camii)
Mescid-i Nebevi (Peygamber Camii) Mescid-i Nebevi ya da diğer adı ile Mescid-i Nebi, Hz. Muhammed'in Hicret'ten sonra ashabı ile birlikte inşa ettiği ve namaz kıldırdığı yapıdır. Peygamber Efendimizin kabr-i şerifinin de yer aldığı mescit sonraki dönemlerde halifeler tarafından genişletilmiş ve bakımı yapılmış. Hz. Ebubekir ve Hz. Ömer'in kabirleri de burada bulunuyor. Peygamber Efendimiz bir hadis-i şerifinde; "Mescidimde kılınan bir vakit namaz, Mescid-i Haram hariç başka mescitlerde kılınan bin namazdan hayırlıdır" buyuruyor.
Ravza-i Mutahhara (Cennet Bahçesi)
Ravza-i Mutahhara (Cennet Bahçesi) Mescid-i Nebevi içerisinde bulunan Hücre-i Saadet ile Minber arasında kalan kısma verilen isimdir. 22 m uzunluğunda, 15 m genişliğinde olan bu alan hadislerde "Cennet Bahçesi" olarak adlandırılır. Günümüzde bu alan Mescid-i Nebevi'nin diğer tüm halılarından ayrı olarak yeşil halılarla belirlenmiştir.
Cennet-ül Baki (Baki Mezarlığı)
Cennet-ül Baki (Baki Mezarlığı) Hz. Muhammed (SAV) zamanında kurulan Medine İslam Devleti'nin ilk mezarlığı olan Cennet-ül Baki, Mescid-i Nebevi'ye çok yakın bir konuma sahip. Peygamber Efendimizin sahabelerinin de kabirlerin bulunduğu mezarlıkta türbeler ve taşlar, şehrin Osmanlı idaresinden çıkmasından sonra yıkılmış. Müslümanlarca kutsal kabul edilen mezarlık, hac ve umre ibadetleri sırasında şehirde ziyaret edilen mekanların başında geliyor. Hz. Osman, Hz. Hüseyin, Peygamber Efendimizin amcası, eşleri ve birçok İslam alimi bu mezarlıkta medfundur.
Kuba Mescidi
Kuba Mescidi Hz. Muhammed'in (SAV) Mekke'den Medine'ye hicreti sırasında 14 gün konakladığı Kuba'da inşa edilen ve inşasında bizzat Peygamber Efendimizin de çalıştığı mescittir. İslam'da cemaatle namaz kılmak için inşa edilen ilk mescit olarak da bilinen yapıyı ziyaret etmenin ve burada namaz kılmanın sevap sayıldığı biliniyor.
Uhud Şehitleri / Uhud Dağı
Uhud Şehitleri / Uhud Dağı Medine'nin kuzeyinde bulunan Uhud Dağı, Mescid-i Nebevi'ye 5 km mesafede konumlanıyor. 110 m yüksekliğindeki Uhud Dağı, aynı zamanda Hicret'in üçüncü yılında müşriklerle gerçekleşen Uhud Savaşı'nın da gerçekleştiği yerdir. Bu savaşta ashab-ı kiramdan 70 kişinin şehit olması ve Peygamber Efendimizin her yıl şehitleri ziyaret etmesi nedeniyle Uhud Dağı da hac ve umre ibadetleri sırasında en çok ziyaret edilen kutsal mekanlardan biridir.
Kıbleteyn Mescidi
Kıbleteyn Mescidi İslam'ın ilk zamanlarında kılınan namazlar için kıble olarak Kudüs'teki Mescid-i Aksa kabul ediliyordu. Hicret'ten 18 ay sonra (Berat Kandili'ne denk gelen günde) Hz. Muhammed'in (SAV) ikindi namazının farzını kıldırdığı sırada kıblenin Mescid-i Haram (Kabe) olmasına dair ayetin indiği mescit burasıdır. Namazın ilk iki rekatı Mescid-i Aksa'ya doğru, son iki rekatı ise Kabe-i Muazzama'ya doğru kılınmıştır. Bu nedenle Kıbleteyn Mescidi yani İki Kıbleli Mescit adını alan yapı, hac görevini yerine getiren Müslümanların ziyaret edip namaz kıldıkları kutsal mekanlardan biridir.
Yedi Mescidler
Yedi Mescidler Yedi Mescitler ( Mescid-i Seb'a) Mekkeli müşrikler ile yapılan Hendek Savaşı'nın gerçekleştiği yerde bulunan mescitlerin olduğu bölgeye verilen isimdir. Peygamber Efendimizin savaş döneminde kendisinin ve sahabinin çadırlarının kurulduğu, namaz kılınıp duaların edildiği noktalar üzerine; Hz. Selman, Hz. Ebubekir, Hz. Ömer, Hz. Osman, Hz. Ali, Hz. Fatıma, Hz.Sa'd b. Muaz adına yapılmış mescitler burada bulunuyor.
Ziyaret Edilecek Diğer Noktalar
Ziyaret Edilecek Diğer Noktalar Yürüyüş ile gerçekleştirilecek bir tur ile misafirlerimiz; Mescid-i Ebubekir, Mescid-i Ömer, Mescid-i Osman, Mescid-i Ali, Gamame Mecidi, Hicaz Demir Yolu gibi Mescid-i Nebevi çevresindeki kutsal mekanları da ziyaret edebilecektir.

2020 Hac Yolculuğu İçin Ön Kayıtlar Başladı!

2020 yılında ilk defa Hacca gitmek isteyen misafirlerimiz 11 Kasım - 13 Aralık tarihleri arasında ön kayıtlarını doğrudan e-devlet sistemi üzerinden yapabileceklerdir.

2020 Hac kurası 09 Ocak 2020 tarihinde çekilecektir.

Hac kesin kayıtlarının 13-24 Ocak 2020 tarihleri arasında yapılması planlanmaktadır.


Talepleriniz İçin

SIKÇA SORULAN SORULAR

Hac ibadeti hakkındaki tüm sorular ve önemli bilgilere göz atmayı unutmayın.
Sorunuzun cevabını bulamadınız mı? En çok sorulan sorular ve Hac hakkındaki önemli bilgiler için tıklayın. Tüm Soru ve Cevaplar