Etstur Logo
Hesabım
Haritada Göster Listede Göster

'a Özel Fırsatlar

Hemen Maximum’lu Ol
Kampanyalar

'a Özel Fırsatlar

Hemen Maximum’lu Ol
Sonuçları Filtrele (42 / 42)
Filtreyi Temizle
Filtreyi Temizle
Fiyat Aralığı
Ödeme Seçenekleri
Temalar
Konaklama Tipi
Bölge
Spor, Eğlence, Sağlık
Çocuk
Misafir Puanı
Olanaklar
Otel Tipi

Amasya Otelleri

için toplam 42 tesis bulduk!

Fiyat ve İndirimler Hakkında
Tesisler; kullanıcı seçimine göre artan fiyat, azalan fiyat, tesis puanı ve Etstur sıralamasına göre sıralanır. Sıralama; artan veya azalan fiyat seçimi yapıldığında fiyatlara göre, tesis puan seçiminde tesisin Otelpuan puanına göre, Etstur sıralaması seçildiğinde ise Etstur'un değişken tercihlerine göre yapılır. Arama sayfasında sıralama için bir seçim yapılmadığı taktirde Etstur sıralaması uygulanır.
Harita

Arama kriterlerinize uygun bir sonuç bulunamadı.

landing-info-image

Amasya

 • Anadolu'daki ilk yerleşim yerlerinden biri olan Amasya'da görülmesi gerekenler listesi epey uzun. Selçuklu ve Osmanlı'nın izlerine sıkça rastlayacağınız kentin evleri ve kalesi kültürel bir zenginlik yaratıyor. Orta Karadeniz bölümünde yer alan Amasya'ya doğru yola çıkarak tarihin izini sürebilir, geçmişe doğru keyifli bir kültür turu yapabilirsiniz.

Borabay Gölü

 • Amasya'nın Taşova ilçesine yaklaşık 30 km mesafede bulunan Borabay gölüne mutlaka uğrayın. Kuzey Anadolu Fay Hattı ve bölgenin sert kayaç yapısından etkilenerek doğal heyelan set gölü haline gelen Borabay gölüne gitmişken, çevresindeki güzellikleri de görmeyi unutmayın.

Amasya Kalesi

 • Şehrin manzarasını seyredebileceğiniz bir yer olan Amasya Kalesi, Yeşilırmak'ın yanı başında Harşena Dağı'nın üzerinde konumlanıyor. Hititler tarafında yapıldığı düşünülen kale, Harşena Kalesi olarak da adlandırılıyor. Bölgeye ilk yerleşim başladığından beri Amasya'da yer alan kale, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve o dönemlerden günümüze pek çok kalıntısı ulaşmış. Tarihi binlerce yıl geçmişe dayanan kaleyi Osmanlılar da kullanmış olup, günümüze kadar ulaşan kısımları Osmanlı dönemindeki bakım ve yenilemeler sayesinde gerçekleşmiş. Kızlar Sarayı, Harşena ve İçeri şehir olmak üzere bölümlere ayrılan kale, şehrin kuzeyini çevreliyor. Amasya'nın en güzel manzaralarından birine sahip olan kaleyi gezmeye gittiğinizde yanınıza iyi bir fotoğraf makinesi almayı sakın unutmayın.

Sabuncuoğlu Tıp ve Cerrahi Tarihi Müzesi

 • Anadolu'nun ilk cerrahlarından biri olarak bilinen ve 190 hastalığa çare bulduğu belirtilen Sabuncuoğlu Şerefeddin'in geliştirdiği ve tedavi amaçlı kullandığı müzik aletleri ile 200'e yakın cerrahi aletin sergilendiği müze, barındırdığı tıbbi zenginliklerle tarihe ışık tutuyor. Fatih Sultan Mehmet döneminin ünlü hekim ve cerrahı Amasyalı Tıp Alimi Sabuncuoğlu Şerefeddin adına açılan müzede, hareketli heykellerin yer aldığı bir klinik, şifalı bitkilerin bulunduğu bir bahçe ve balmumu heykelleri yer alıyor.

Kralkaya Mezarları

 • Helenistik dönemde, Amasya'yı başkent olarak kullanan Pontus krallarının kaya mezarlarını ziyaret edebilirsiniz. Kralkaya Mezarları, Harşena Dağı'nın güney eteklerine, kalker kayalara oyularak yapılmış. Hatuniye Mahallesi'nin dar sokaklarını ve tren yolunu geçerek çıkılan kaya mezarlarının arasında, kayaya oyulmuş yollar ve merdivenler bulunuyor. Mezar arkalarına oyulmuş geçitler, en az mezarlar kadar dikkat çekiyor. Amasya'nın sembollerinden biri konumundaki mezarlara kaleyi gezmeye gittiğinizde uğrayabilirsiniz. Etkileyici bir yapıya sahip olup, dağın yamaçlarında bulunuyor.

Yedikuğular Kuş Cenneti

 • Amasya'da, Yeşilırmak'ın bir kolu olan Tersakan Çayı üzerinde, sulama amacıyla 1982-1985 yılları arasında inşa edilen bu baraj gölü; kuğu, yaban kazı, yaban ördeği, angut, karabatak ve balıkçıl gibi çok sayıda kuşa ev sahipliği yapıyor. Hafta sonu kaçamağı olarak da gidilebilecek Amasya'da, yürüyüş parkının da bulunduğu bu alanı mutlaka görmelisiniz.

Müzeler

 • 13 ayrı medeniyete ait arkeolojik, etnografik, sikke, mühür, el yazması ve mumyalar olmak üzere yaklaşık yirmi dört bin civarında eser ile bölgenin en modern ve en zengin müzesi olan Amasya Müzesi, 19. yüzyıla ait yaşantıyı yansıtan giysilerden mutfak eşyalarına kadar çok çeşitli malzemelerin sergilendiği Hazeranlar Konağı Etnografya Müzesi ve şehzadelerin balmumu heykellerinin sergilendiği Şehzadeler Müzesi popüler Amasya rotaları arasında bulunuyor. Merkez otellerinde konaklayan ziyaretçiler gezilmesi gereken pek çok yere yakın mesafede olduğundan dolu dolu bir Amasya turu gerçekleştirebilir.

Medreseler

 • Hastaların tedavi edildiği önemli yerlerden biri olan Darüşşifa, İlhanlılara ait tek eser olma özelliğini taşıyor. Kapısında bulunan diz çökmüş insan kabartmasının sanatsal değeri oldukça yüksek Cami, türbe ve şadırvandan oluşan Sultan II. Bayezid Külliyesi de Amasya'da gezilecek önemli yerler arasında bulunuyor. Külliyede yer alan çınar ağaçlarının yapının inşası ile aynı yaşta olduğu biliniyor. Amasya'nın Gümüş beldesinde yer alan Haliliye Medresesi, Sultan Çelebi Mehmet tarafından yaptırılmış. Bunların yanı sıra; Çelebi Mehmet Medresesi, Küçük Ağa Medresesi, Büyük Ağa Medresesi ve Gök Medrese gezilecek medreseler arasında yer alıyor.

Camiler

 • Amasya'da gezilecek yerler arasında tarihi önemi ve mimari güzellikleri ile dikkat çeken camiiler de bulunuyor. Bu camilerin başında görülmeye değer güzellikleri ile Burmalı Camii ve Gök Medrese Camii yer alıyor. Selçuklu Valisi tarafından 1267'de yaptırılan Gök Medrese Camii, taş mimariye uygun şekilde yapılan ağır görünümüyle hem camii hem medrese olarak kullanılan ihtişamlı bir yapı. Bu caminin üç nefli bir yapısı bulunuyor. Selçuklu döneminde II. Gıyaseddin Keyhüsrev tarafından yaptırılan Burmalı Camii ise görkemli yapısıyla dikkat çekiyor.

Amasya'dan Ne Alınır?

 • Amasya Otelleri'ndeki konaklamanızın ardından eve dönerken sevdiklerinize hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Amasya ilinin meşhur misket elmaları ya da macunları iyi bir tercih olabilir. İğne oyası ürünleri ile tezhip ve hat sanatı ürünleri, Amasya dönüşü hediye olarak götürmek için en güzel seçenekler arasında yer alıyor.

Amasya'da Ne Yenir?

 • Oldukça zengin bir yemek kültürü olan Amasya mutfağında en çok pişenler arasında hamur işleri, çorbalar, dolmalar ve tatlılar bulunuyor. Çatal çorbası, toyga çorbası, bakla dolması, keşkek, ciğer sarma, madımak öncelikli olarak tadılması gerekenlerden. Tatlılardan ayva gailesi, gömlek kadayıfı ve höşmerim; hamur işlerinden ise Amasya çöreği, yağlı katmer ve cızlak sizi bekliyor.

Faydalı Bilgiler

 • Genel olarak Karadeniz iklimin hakim olduğu Amasya'da karasal iklimin etkileri de görüldüğünden geçiş iklimi hüküm sürüyor. Amasya en çok yağışı ilkbaharda alıyor. Amasya Otelleri arasından merkeze yakın olanların yanı sıra vücudunuzu yenilemek ve tazelenmek için termal otelleri de değerlendirebilirsiniz. Amasyanın tarihini yakından tanımak ve doğal güzellikleriyle dolu keyifli bir seyahate çıkmak için Amasya ile ilgili detaylı bilgi edinerek gezilip görülecekler listenizi şimdiden hazırlayabilirsin.

Karşılaştır
Filtrele
Sıralama
Tesisler; kullanıcı seçimine göre artan fiyat, azalan fiyat, tesis puanı ve Etstur sıralamasına göre sıralanır. Sıralama; artan veya azalan fiyat seçimi yapıldığında fiyatlara göre, tesis puan seçiminde tesisin Otelpuan puanına göre, Etstur sıralaması seçildiğinde ise Etstur'un değişken tercihlerine göre yapılır. Arama sayfasında sıralama için bir seçim yapılmadığı taktirde Etstur sıralaması uygulanır.